Dyrektor generalny rosyjskiej firmy United Aircraft Corporation Jurij Sliusar zapowiedział, że firma rozpocznie dostawy bezzałogowego samolotu bojowego S-70 Ochotnik dla rosyjskiego wojska już w 2024 roku – poinformował Tass. Jest to efekt wezwań resortu obrony do przyspieszenia prac nad programem ciężkich dronów bojowych.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, Jurij Sliusar, dyrektor generalny rosyjskiej United Aircraft Corporation, zapowiedział na 2024 rok rozpoczęcie dostaw bezzałogowego samolotu bojowego S-70 Ochotnik dla rosyjskiego wojska. Resort obrony miał wzywać firmę do przyspieszenia prac nad programem ciężkich dronów bojowych.

Kreml po raz pierwszy ujawnił nowy harmonogram dostaw 3 sierpnia 2020 roku. Wcześniej rosyjski wicepremier Jurij Borysow zapowiedział, że S-70 rozpocznie testy w konfiguracji uzbrojonej w latach 2023-2024, przed rozpoczęciem produkcji seryjnej w 2025 roku.

Zobacz też: Japonia stawia na lokalną produkcję F-35

Sliusar opisał Ochotnika, jako „ciężkiego drona szturmowego o bezprecedensowych możliwościach, posiadającym największy zasięg lotu bojowego, najszerszy zakres broni i najszerszy zakres wyposażenia”.

Według części przekazów medialnych rosyjskie ministerstwo obrony mogło nakazać biuru projektowemu rozpoczęcie prac rozwojowych i budowy prototypu Ochotnika jeszcze w październiku 2011 roku.

Oczekuje się, że po oddaniu do służby Ochotnik będzie w stanie operować w zespole załogowo-bezzałogowym, współpracując między innymi z myśliwcami Su-57.

Zobacz także: Rosyjskie media: Su-57 i Su-35 testowały w Syrii działania bojowe w „stadzie”

Zobacz też: Kolejny pułk systemów S-400 został przekazany rosyjskiej armii

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Drugiego sierpnia nieznany dron bojowy zbombardował pozycje pro-tureckich bojowników w syryjskich prowincjach Idlib i Aleppo. Miał on uderzyć w pozycje bojowników i składy broni. Ze względu na to, że tureckie systemy obronne nie zareagowały na atak, część mediów spekuluje, że mógł on zostać przeprowadzony właśnie przy użyciu rosyjskiego Ochotnika.

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że niezidentyfikowany dron to S-70, ale eksperci zwracają uwagę, że przetestowanie statku powietrznego w warunkach bojowych jest obowiązkowe, aby przejść testy w Rosji. Co więcej, rosyjskie lotnictwo ma nie posiadać innych samolotów zdolnych do wykonywania takich misji bojowych.

Zobacz też: Media: rosyjski laser bojowy strącił w Syrii izraelskiego drona

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz