Według Pekinu, po amerykańskich atakach na syryjską bazę wojskową należy pilnie zapobiec dalszemu pogorszeniu sytuacji w Syrii. Z kolei zdaniem części obserwatorów, sprawa ta może być dla Chin korzystna w kontekście rozmów z USA.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała w piątek, że Chiny wzywają wszystkie strony konfliktu w Syrii do respektowania uzgodnień politycznych. Podkreślono, że po amerykańskim ataku rakietowym na bazę lotniczą Szajrat, pilną kwestią jest uspokojenie sytuacji i zapobieżenie eskalacji konfliktu.

Przeczytaj: Amerykanie zaatakowali w nocy syryjską bazę lotniczą

Zobacz: Amerykańskie niszczyciele odpalają Tomahawki w kierunku Syrii [+VIDEO / +FOTO]

Prezydent Chin Xi Jinping przebywa obecnie z wizytą w USA. Gości wraz z małżonką w posiadłości prezydenta Donalda Trumpa Mar-a-Lago na Florydzie. Atak na bazę nastąpił w kontekście tej wizyty. Według niektórych komentarzy, działania Trumpa mogły być m.in. sygnałem dla Chin, że nowy prezydent USA nie obawia się podejmowania jednostronnych kroków militarnych.

Jak zwraca uwagę część obserwatorów, sprawa Syrii odwróciła uwagę do pierwszego bezpośredniego spotkania przywódców USA i Chin. Z jednej strony, może to pomóc zdjąć presję opinii publicznej z administracji Trumpa, umożliwiając mu twarde negocjowanie z chińskim prezydentem.

– Wraz ze zmianą uwagi, może to być dla szczytu pozytywne, ponieważ presja opinii publicznej względem Chin została przekierowana– uważa prof. Li Mingjiang z S. Rajaratnam School of International Studies w Singapurze. Jego zdaniem to, że atak na bazę w Syrii przyćmił spotkanie Xi-Trump, niekoniecznie musi być dla Pekinu czymś złym. Może to m.in. złagodzić publiczne kontrowersje ws. stosunków handlowych na linii USA-Chiny oraz Korei Północnej.

Podobnego zdania jest Yuang Zheng, ekspert ds. stosunków amerykańskich z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. – Kwestia Syrii nie jest dla Chin najbardziej palącą –powiedział. Dodał, że Chiny zareagowałyby mocno np. w razie amerykańskiego uderzenia na Koreę Północną.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump krytycznie o ataku w Syrii. Zmiana nastawienia czy efekt presji?

Reuters / scmp.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz