Japonia i Rosja najbliżej podpisania traktatu pokojowego były w 2018 roku podczas spotkania ówczesnego premiera Japonii [Shinzo Abe] z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – powiedział były szef japońskiego rządu w wywiadzie dla japońskiej gazety biznesowej Nikkei.

Mówiąc o przyczynach, które uniemożliwiły podpisanie traktatu pokojowego, Abe wspomniał o „eskalacji napięć między Waszyngtonem a Moskwą” po wydarzeniach na Ukrainie w 2014 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Były premier powiedział również, że bez względu na to, jakie porozumienie udałoby się osiągnąć Japonii i Rosji, byłby gotów rozwiązać parlament i ogłosić przedterminowe wybory, dając Japończykom prawo do zabrania głosu w sprawie porozumienia między Tokio a Moskwą.

W tym okresie wiele japońskich mediów donosiło, że trwały dyskusje o możliwym przekazaniu Japonii dwóch z czterech spornych południowych wysp Kurylskich. Ta informacja nigdy nie została oficjalnie potwierdzona.

Rosja i Japonia prowadzą rozmowy o podpisaniu traktatu pokojowego od połowy XX wieku. Główną przeszkodą w osiągnięciu tego celu jest kwestia własności nad Południowymi Wyspami Kurylskimi, zwanymi w Japonii Terytoriami Północnymi. Po zakończeniu II wojny światowej Wyspy Kurylskie zostały włączone do Związku Radzieckiego. Jednak ich własność została zakwestionowana przez Japonię. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z kolei wielokrotnie powtarzało, że suwerenność Rosji nad tymi wyspami, która jest potwierdzona w dokumentach międzynarodowych, nie może być kwestionowana.

W listopadzie 2018 roku Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe spotkali się w Singapurze i uzgodnili, że Moskwa i Tokio przyspieszą rozmowy pokojowe oparte na wspólnej deklaracji z 1956 roku. Dokument zakończył stan wojny i stwierdził, że rząd radziecki jest gotowy przekazać wyspę Shikotan i grupę małych wysp Japonii pod warunkiem, że Tokio przejmie nad nimi kontrolę po podpisaniu traktatu pokojowego.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy premier Japonii i przywódca Chin zadeklarowali wolę „bliskiej współpracy”

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz