W ocenie brytyjskiego wywiadu wojskowego, Rosjanie cały czas, pomimo ataków ukraińskich Bayraktarów, próbują umocnić się na Wyspie Wężowej (Wyspie Węży). Zaznaczono, że jeśli zdołają rozmieścić tym strategiczne systemy obrony powietrznej i rakiety manewrujące, mogą zdominować tę część Morza Czarnego.

W środę rano na oficjalnym profilu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii zamieszczono nowe, aktualne dane i oceny brytyjskiego wywiadu, dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej. Brytyjskie służby zwróciły uwagę na sytuację wokół Wyspy Węży na Morzu Czarnym.

Według brytyjskiego wywiadu wojskowego, na Wyspie Wężowej (popularnie nazywanej Wyspą Węży) „w dalszym ciągu trwają walki”, przy czym „Rosja cały czas podejmuje próby wzmocnienia swojego garnizonu”, zlokalizowanego na wyspie.

Ukraina z powodzeniem ataki przy użyciu dronów Bayraktar rosyjską obronę przeciwlotniczą [na wyspie – red.] i statki zaopatrzeniowe” – zaznaczono w raporcie. Dodano, że statki te mają w zachodniej części Morza Czarnego „minimalną ochronę” po tym, gdy po stracie krążownika „Moskwa” rosyjska marynarka w znacznym stopniu wycofała się na Krym.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Ukraińcy przy pomocy dronów Bayraktar TB2 zniszczyli dwa rosyjskie okręty patrolowe typu Raptor na Morzu Czarnym, w rejonie wyspy, a później przeprowadzili skuteczne ataki na samą wyspę. Celem były rozmieszczone tam systemy obrony powietrznej, m.in. TOR i Striła-10, a także składy amunicji i wozy łączności. Zniszczono też kuter desantowy projektu 11770 klasy Serna. Ukraińcy opublikowali serię nagrań, mających przedstawiać ataki Bayraktarów.

Obecne wysiłki Rosji, by zwiększyć swoje siły na Wyspie Węży oferują Ukrainie więcej okazji, by angażować się w walkę z rosyjskimi wojskami i niszczyć sprzęt wojskowy” – uważa brytyjski wywiad. Zaznacza zarazem, że „jeśli Rosja umocni swoją pozycję na Wyspie Węży za pomocą strategicznych systemów obrony powietrznej i rakietami manewrującymi do obrony wybrzeża, to może zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego”.

Przeczytaj: Brytyjski wywiad: Rosja niezdolna do prowadzenia precyzyjnych uderzeń

Kilka dni temu pisaliśmy, że ukraiński serwis specjalistyczny „Defense Express” podał, iż po udanej serii ataków ukraińskich na rosyjski garnizon na Wyspie Wężowej, Rosjanie szykują się do „operacji ratunkowej”. Chodziło o ewakuację rannych żołnierzy, a także ciał zabitych. Według tego serwisu, ewakuacja miałaby odbyć się drogą morską, najprawdopodobniej pod osłoną lotnictwa. Wymieniono w tym kontekście samoloty Su-30SM z 43. pułku lotnictwa morskiego rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Czytaj także: Wojna na Ukrainie zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego świata – ostrzega brytyjski wywiad

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply