Podczas szczytu w Brukseli przywódcy 27 krajów uzgodnili wspólne stanowisko, w którym ostrzegli Londyn przed ryzykiem braku porozumienia.

W dokumencie przyjętym przywódcy państw UE stwierdzili, że są niezadowoleni z braku postępów w negocjacjach dotyczących Brexitu. Najtrudniejsza obecnie w negocjacjach stała się sprawa granicy między Republiką Irlandii, a Irlandią Północną, należącą do Zjednoczonego Królestwa. Władze w Dublinie przywrócenia kontroli granicznych, ponieważ uważa, że w ten sposób straciliby na wymiany handlowej.

Londyn natomiast nie wskazuje w jaki sposób chce zachować swobodny przepływ towarów. Główny unijny negocjator Michel Barnier oświadczył, że chce od brytyjskich władz szybkiego opublikowania białej księgi w tej sprawie. Mam nadzieje, że ten dokument będzie zawierał realistyczne propozycje. Czasu pozostało niewiele – powiedział Michel Barnier.

ZOBACZ TAKŻE: Irlandia stawia ultimatum w kwestii Brexitu

Według nieoficjalnych doniesień europejscy przywódcy mieli zagrozić wczoraj brytyjskiej premier, że jeśli nie będzie porozumienia w sprawie irlandzkiej granicy, to nie dojdzie do podpisania umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także porozumienia przejściowego, które obowiązywałoby do czasu wynegocjowania nowej umowy handlowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komentatorzy wskazują, że tego rodzaju twardy Brexit bez porozumień wprowadziłbym chaos w relacjach gospodarczych z Unią, których Londyn chce uniknąć.

Kresy.pl / polskieradio.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz