Rząd Niemiec jeszcze w tym tygodniu ma odpowiedzieć pozytywnie na wniosek Polski o zgodę na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę – podaje Bloomberg.

Jak podała we wtorek agencja Bloomberg, Niemcy już wkrótce mają zgodzić się na to, żeby Polska wysłała na Ukrainę kompanię czołgów Leopard 2. Według źródeł agencji, kanclerz Olaf Scholz ma poinformować o tym jeszcze w tym tygodniu, zapewne w środę.

Rozmówcy Bloomberga twierdzą też, że rząd Niemiec chce podjąć tę decyzję jak najszybciej, żeby stłumić rosnącą frustrację i niezadowolenie wśród sojuszników.

Poinformowano też, że Polska formalnie zwróciła się do Niemiec o zgodę na reeksport czołgów Leopard na Ukrainę wcześniej we wtorek. W poniedziałek mówił o tym premier Mateusz Morawiecki. Zgoda ta jest konieczna z uwagi na to, że wozy są produkcji niemieckiej. Polski rząd od wielu tygodni wzywa Berlin, by zgodził się na to, by sojusznicy Ukrainy wysłali jej czołgi Leopard.

Kanclerz Scholz odmówił komentarza, gdy zapytano go, czy w środę zapadnie decyzja ws. Leopardów.

Dodajmy, że niemiecki „Spiegel” pisze, że według urzędnika rządu Niemiec ze strony Polski wpłynął wniosek o zgodę na wysłanie Leopardów Ukraińcom. Dygnitarz zapewnił, że Berlin rozpatrzy ten wniosek w trybie pilnym.

Bloomberg zwraca uwagę, że Ukraina i jej sojusznicy przygotowują się na potencjalną eskalację walk na wiosnę br. Jednocześnie, szef niemieckiego rządu uważa, że Niemcy nie powinny działać same, wysyłając ciężką broń na Ukrainę, żeby nie prowokować Moskwy.

Czytaj również: ISW: Rosja przygotowuje się do decydującej operacji w nadchodzących miesiącach

Agencja pisze też, że jeszcze niedawno niemieccy urzędnicy rządowi w prywatnych rozmowach mówili, że wyślą lub pozwolą innym wysłać czołgi Leopard tylko, jeśli USA dostarczą Ukraińcom czołgi Abrams. Teraz Berlin twierdzi, że te sprawy się nie łączą.

Według „Wall Street Journal”, USA skłaniają się do wysłania czołgów Abrams na Ukrainę w ramach szerszego, międzynarodowego pakietu, który uwzględniałby również niemieckie Leopardy. Ma to być efekt ubiegłotygodniowej rozmowy Scholza z prezydentem USA, Joe Bidenem.

W piątek w amerykańskiej bazie powietrznej Ramstein w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zakładano, że zapadną tam konkretne decyzje w sprawie dostarczenia na Ukrainę zachodnich czołgów, szczególnie Leopard. Okazało się jednak, że jest pat w tej sprawie.

Zobacz także: „Niemcy ugięły się pod presją Polski” – francuska stacja o sprawie Leopardów

Jak informowaliśmy, szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła jednak w niedzielę, że Berlin nie będzie się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle czołgi Leopard 2 na Ukrainę.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska jest skłonna wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę bez uzyskania zgody Niemiec, jeśli Berlin nie zgodzi się na ich reeksport.

Zobacz także: Media: Ostra kłótnia w Ramstein. USA oburzone stanowiskiem Niemiec

Czytaj także: DPA: Nowy minister obrony Niemiec chce przygotować dostawę czołgów dla Ukrainy

Bloomberg / Spiegel / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. r2d2
    r2d2 :

    Ciekawe kiedy zaczną się rozmowy o samolotach i rakietach dalekiego zasięgu (300 – 600km). Piloci możliwe że już się szkolą, ewentualnie znajdą pilotów wywodzących się z Ukrainy, ewentualnie przyznają obywatelstwo albo wymyślą inny „trik” pozwalający walczyć np. prywatnej firmie tak jak w Rosji „Wagner” (nazwa to resentymenty do Niemców, jak by ruscy nie mieli własnych wielkich kompozytorów, a może nie mają i tyle).