Informacje niemieckich mediów wskazują, że kwestia dostarczenia Ukrainie Leopardów doprowadziła do poważnego sporu na linii Niemcy-USA.

Niemiecki dziennik „Bild” przypomina w niedzielę zapowiedzi Niemiec, że warunkiem ewentualnej dostawy czołgów Leopard będzie przekazanie przez USA własnych czołgów typu Abrams. „Podobno kanclerz Olaf Scholz dał jasno do zrozumienia prezydentowi USA Joe Bidenowi: 'Czołgi bojowe tylko wspólnie'”- pisze gazeta. Dziennik „Süddeutsche Zeitung” informuje z kolei, że odmowa dostarczenia czołgów Leopard Ukrainie wywołała „poważną irytację w rządzie USA”.

„Bild” podkreśla, że kwestia Leopardów „przyćmiła czwartkową i piątkową wizytę [w Niemczech] sekretarza obrony USA Lloyda Austina oraz spotkanie ministrów obrony i wyższych urzędników wojskowych w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie”.

W Ramstein miało dojść do ostrej kłótni między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza.

Dziennik „Süddeutsche Zeitung” zwraca uwagę, że odmowa dostarczenia czołgów Leopard Ukrainie wywołała „poważną irytację w rządzie USA”.

Medium pisze także o „niezwykle ostrej” rozmowie telefonicznej między Jake’em Sullivanem, doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Joe Bidena, a doradcą kanclerza Niemiec – Jensem Ploetnerem. „Amerykański doradca ostro skrytykował działania Niemiec” – pisze dziennik.

Zobacz także: Verhofstadt nakłania Polskę do wysłania Leopardów na Ukrainę

Jak informowaliśmy, w sobotę niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał, że Polska zwiększa presję na Niemcy w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard.

W piątek w amerykańskiej bazie powietrznej Ramstein w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zakładano, że zapadną tam konkretne decyzje w sprawie dostarczenia na Ukrainę zachodnich czołgów, szczególnie Leopard. Okazało się jednak, że pat w tej sprawie.

Zobacz także: Francja dostarczy czołgi Leclerc na Ukrainę? Jest komentarz Macrona

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zaprzeczył, aby Berlin jednostronnie blokował dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. Wcześniej minister obrony Niemiec powiedział, że nikt nie wyklucza, iż czołgi Leopard mogą być dostarczone lub że może być zgoda na dostawy od innych krajów. Zastrzegł zarazem, że należy z ostrożnością podchodzić do tego, by teraz te czołgi „po prostu tak przekazać”.

Przypomnijmy, że premier Polski Mateusz Morawiecki zasugerował, że Warszawa może przenieść na Ukrainę kompanię niemieckich czołgów bez zgody Berlina, jeśli będzie zbyt długo czekać na zgodę.

Zobacz także: DPA: Nowy minister obrony Niemiec chce przygotować dostawę czołgów dla Ukrainy

Czytaj także: Morawiecki: Jeśli Niemcy nie zgodzą na przekazanie czołgów Ukrainie, potrzebna jest mniejsza koalicja

bild.de / Kresy.pl

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  Brawo Niemcy. Prowadzenie przez nie oraz przez Francję niezależnej polityki obronnej i gospodarczej jest największą gwarancją podmiotowości i znaczenia Unii Europejskiej czyli czegoś co jest jednym z największych zagrożeń dla pozycji Stanów Zjednoczonych. Oby tak dalej.

  • r2d2
   r2d2 :

   Brawo Niemcy? 🙂 No to Brawo 🙂
   cyt”
   Boris Pistorius, nowy minister obrony Niemiec, chce przygotować dostawę niemieckich czołgów dla Ukrainy – podaje agencja DPA w niedzielę.”

   Niemcy są zbyt zależne od USA aby pozwolić sobie na „niezależność” którą do tej pory tolerowało USA. Amerykańskie bazy nie bez przyczyny rozlokowano w Niemczech, ale dla tego że Niemcom często przychodziło do głowy kolaborować z Ruskimi. 1922-1941 to ostatnia militarna kolaboracja.

   źródło:
   https://kresy.pl/wydarzenia/dpa-nowy-minister-obrony-niemiec-chce-przygotowac-dostawe-czolgow-dla-ukrainy/?swcfpc=1#comments

   • Kasper1
    Kasper1 :

    „Przygotowywać dostawę” to on będzie przez „ruski rok” i w dodatku jak pozwoli na to Scholz i socjaldemokratyczna „góra” ale POWIEDZIEĆ można wszystko bo jak to mówią Angole „talk is cheap” 🙂 Poza tym Twoje żałosne „analizy polityczne” wskazują na to, że żyjesz jeszcze w latach ’60 ub. wieku bo aktualnie to Niemcy robią to co chcą a Amerykanie SĄ ZMUSZENI to akceptować. Tak było z agresją na Irak w 2003 kiedy Niemcy i Francuzi pokazali Amerykanom „środkowy palec” i nie wzięli udziału w wojnie w dodatku nazywając ją bezprawną agresją, tak było z dostawami rosyjskiej ropy w latach ’90 ub. wieku kiedy to Niemcy „olali” amerykański sprzeciw, tak było z amerykańską groźbą wojny celnej w 2016 roku kiedy to Niemcy zagrozili Ameryce „symetrycznymi środkami” i Amerykanie musieli „kucnąć”, tak było z Nord Stream 2 który został przez ruskich ukończony pod ochroną Niemiec pomimo tego, że Amerykanie dostawali szału, tak jest z dostawami saudyjskiej ropy oraz LNG pomimo amerykańskich gniewnych pomruków i tak w końcu jest z wściekłością Ameryki na to, że to ChRL jest od paru lat głównym partnerem handlowym Niemiec (zresztą Francji także). Dzięki temu wszystkiemu Amerykanie poznali swoje miejsce w szeregu i wiedzą już czego im nie wolno. USA może już tylko „tolerować” swoich lokajów z naszego służalczego wobec Ameryki rządu bo Niemcy OD BARDZO DAWNA są poza ich zasięgiem 🙂

   • Kasper1
    Kasper1 :

    Polska może wysłać 12-14 Leopardów czyli tyle żeby neobanderowcom pomogły jak „umarłemu kadzidło” a poza tym to spokojnie bo Annalena Bearbock jest z „Zielonych” podobnie jak vice kanclerz Habeck i nie za wiele może w rządzie federalnym. Już parę razy musiała „połknąć język” po tym kiedy „skorygował” ją Scholz lub jego doradcy 🙂

     • franciszekk
      franciszekk :

      Prymitywnie prosty dla zrozumienia jest FAKT czym się zawsze kierowało i nadal kieruje USA ==> bezwzględnym INTERESEM!
      Wrogiem nr 1 USA są tylko i wyłącznie Chiny, które niepostrzeżenie urosły do potęgi gospodarczej i militarnej i zagrażają hegemonii USA.
      Celem USA jest tylko i wyłącznie MAX osłabienie Rosji na tyle by ewentualny sojusz Chiny – Rosja był nie realny lub NIC nie znaczył!
      Ukraina jest tylko pionkiem na szachownicy – okrutna prawda!
      Przykład z historii to tzw. Konferencja w Jałcie gdzie Brytole i Jankesi „przehandlowali” cynicznie Polskę przekazując ją jak nie potrzebną szmatę dla ZSRR!

     • r2d2
      r2d2 :

      jak by nie patrzeć to zdrowe patrzenie na sytuację. USA grają na osłabienie Rosji ale nie upadek, który mógłby doprowadzić do przejęcia wschodnich obszarów Rosji które są obfite w zasoby oraz wyjść na tzw. ocean światowy na którym w tej chwili dominują siły zbrojne USA.
      Popatrz jak kończą się autostrady na północno wschodnich krańcach Chin (google maps).

      https://www.google.pl/maps/@48.9201498,124.139695,6z

      Tego boją się w USA.

     • franciszekk
      franciszekk :

      Czy w walce o hegemonię z Chinami potrzebna jest dla USA atomowa wymiana ciosów z Rosją?
      Chiny tylko na to czekają!!!…
      Jak nadarzy się korzystna sytuacja (przeciągnięcie na stronę USA Rosji) to Ukraina stanie się ofiarnym barankiem podobnie jak kiedyś Polska w Jałcie!
      Sytuacja dla USA jest znakomita bo to nie Amerykanie giną a MASOWO Ukraińcy i Rosjanie!
      Interes, interes, i jeszcze raz INTERES się liczy a nie jakaś ogłupiająca propaganda dla maluczkich ludków!
      Hegemon (USA) rozdaje umiejętnie tzw. karty aby była równowaga sił a Chińczycy bacznie obserwują rozwój sytuacji przez wąskie szparki w oczodołach!

     • r2d2
      r2d2 :

      Chiny zabroniły Putinowi użycie atomu, cyt.
      „Prezydent Chin Xi Jinping i kanclerz Niemiec Olaf Scholz potępili w piątek groźby użycia broni atomowej na Ukrainie, a Scholz ostrzegł, że Rosja ryzykuje „przekroczeniem linii” w społeczności międzynarodowej, uciekając się do użycia siły jądrowej.”

      Chińczycy są jeszcze za słabi na otwartą wojnę z USA, dla tego z bólem, ale przełykają wszystkie potężne sankcje nakładane przez USA.
      Poczytaj też o bilansach w handlu USA-Chiny-Niemcy to dość ciekawa informacja która może rzucić więcej światła na interesy w/w państw.

      źródło:
      https://biznesalert.pl/niemcy-chiny-rosja-bron-jadrowa-ukraina/

     • franciszekk
      franciszekk :

      Rosja ma bron atomową nie po to by ją TYLKO mieć jako zabawkę!
      Użyją bo ja MAJĄ w swoim posiadaniu kiedy uznają za stosowne, jednakże liczą się ze zdaniem Chin bo muszą się z nimi liczyć co świadczy o potędze Chin.
      Aaa… Niemcy i kanclerz Niemiec Olaf Scholz nooo.. to mogą być groźni w blokadzie kasy tzw. KPO dla Niesuwerennego Nadwiślańskiego Landu Poland – nie są „groźni” dla Rosji!
      Być może Chińczycy są jeszcze za słabi na otwartą wojnę z USA dlatego czekają na wymianę ciosów atomowych Rosja – USA. Włączą się w dogodnej dla nich czasie kiedy uznają, że to właśnie ten moment dla nich!
      USA już nie jest tym mocarstwem co było kiedyś. Jest targane wewnętrznie różnymi wariackimi lewackimi konfliktami, podziałami społecznymi, gospodarczo upadają podobnie jak kiedyś Rzym.
      Haniebna ucieczka z Afganistanu z pozostawieniem broni na wiele mln. dolarów jest świadectwem na upadek współczesnego „Rzymu” czyli USA!

     • r2d2
      r2d2 :

      jak na razie to Francja i Niemcy żyją z eksportu do USA, ponieważ deficyt handlu jest bezlitosny.
      Jeżeli USA zamknęły by albo „srogo” opodatkowały import z Niemiec i Francji to zaczyna się upadek tych drugich a co za tym idzie upadek UE i niebezpieczeństwo dla Polski.
      Niebezpieczeństwo było podobne by do analogicznego kryzysu w Niemczech z lat 30 na fali którego do władzy doszedł Hitler.
      Przeciwwagą dla takiego rozwoju sytuacji jest wojsko USA stacjonujące w Niemczech, ale czy zostało by w czasach kryzysu? Tego nie wiemy.