Polska zwiększa presję na Niemcy w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard – pisze w sobotę niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Niemiecki dziennik zwraca uwagę, że w tygodniach poprzedzających spotkanie w Ramstein polski rząd próbował systematycznie zwiększać presję na rząd Niemiec. Chodziło o wyrażenie zgody na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2. FAZ uważa, że pierwszy krok wykonał premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu w pierwszym tygodniu tego roku – „jeszcze stosunkowo ostrożnie” – mówił o gotowości Polski do dostarczenia Ukrainie w ramach międzynarodowej koalicji własnych czołgów leopard.

Prezydent RP Andrzej Duda zadeklarował z kolei na początku stycznia, że Polska zdecydowała się przekazać Ukrainie kompanię Leopardów. Duda także uzależnił dostawę czołgów od powstania międzynarodowej koalicji. Jednak akcent został postawiony inaczej, ponieważ polskie kierownictwo mówiło o intensywnych rozmowach o utworzeniu takiej koalicji.

FAZ uważa, że kolejnym krokiem była poniedziałkowa wizyta Morawieckiego w Berlinie na zaproszenie klubu poselskiego CDU/CSU. “Porażka Ukrainy może być wstępem do trzeciej wojny światowej” – oświadczył premier, odnosząc się do omawianej kwestii.

Zobacz także: Media: Polska i inne kraje UE wywierają presję na Węgry. Chodzi o uzbrojenie dla Ukrainy i szkolenie ukraińskich wojsk

Później polski premier poszedł dalej, sugerując, że Polska mogłaby w razie konieczności przekazać czołgi bez zgody Berlina. Dziennik przywołuje słowa wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, który wypowiedział się w podobnym tonie. Jabłoński zasugerował, że w przypadku braku niemieckiej zgody Polska byłaby gotowa do nadzwyczajnych kroków, nawet gdyby ktoś „poczułby się z tego powodu obrażony”.

Zobacz także: Czechy i Słowacja dostarczą Ukrainie Leopardy? Jest komentarz Pragi

dw.com / Kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  czyżby Niemiaszki miały tajne pakty jak z czasów 1922-1939? Pamiętajmy że Niemiaszki z Ruskimi wielokrotnie kolaborowali w napaści na Polskę.
  W 1939 napadli pod tym samym pretekstem, który dzisiaj stosują w napaści na Ukrainę.
  Trzeba bacznie obserwować Niemiaszków i Ruskich bo to dwa wrzody na d. świata.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   W 1939 na Polskę napadli SOWIECI a nie “ruscy” a SOWIECI na rozkaz GRUZINA. Poza tym “ruscy” to biali, europejscy Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini a wrzody na d. Europy to neobanderowskie władze Ukrainy.

    • Kasper1
     Kasper1 :

     OBECNIE FSB a w 1939 napadnięci zostaliśmy przez SOWIETÓW w tym Twoich ukraińskich przyjaciół z Ukraińskiej SRR. Inni Twoi ukraińscy przyjaciele a nasi ówcześni współobywatele w tym samym 1939 ROKU strzelali w plecy naszym żołnierzom i z kwiatami witali Armię Czerwoną lub Wehrmacht.

     • r2d2
      r2d2 :

      NKWD, KGB obecnie FSB czy czegoś to nie przypomina? Rosja, następnie ZSRR dzisiaj ponownie Rosja? .. te zmiany mają kogoś zmylić? 🙂 Ruscy są chyba “debilami” myśląc że ktoś się nabierze … aTty razem z nimi.
      Zwłaszcza że Putas wzdycha za ZSRR czyli za KGB/NKWD? 🙂 … ech te ruskie trole zafiksowały się na zbrodniczej OUN i UPA próbując wybielić NKWD, KGB i dzisiejszej FSB na ich tle 🙂

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Znający historię i rozumiejący współczesność wiedzą na czym polega różnica pomiędzy Rosją Romanowów, ZSRR a współczesną Rosją. Ci którzy historii nie znają i mają obiektywne trudności z myśleniem nawet nie próbują tego wiedzieć 🙂

     • r2d2
      r2d2 :

      tak tak, zwłaszcza Putas zna historię, dla tego odnosi się z nostalgią do NKWD czyli KGB czyli dzisiejsze FSB tak jak do ZSRR czyli dzisiejszej Rosji.
      W “buty” wkomponuj sobie te ruską “watolinę”, będziesz “obiektywnie” wyższy 🙂

 2. Kasper1
  Kasper1 :

  Polska może “zwiększać presję” na Niemcy tak samo jak hałaśliwy ratler “zwiększać presję” na rottweilera. Amerykanie po odmowie Niemiec podkulili grzecznie ogon i łaszą się do Niemców a “Polska zwiększa presję”. Znudzona banda debilów z FAZ wypisuje pierdoły 🙂