W środę w kilku miastach Birmy siły bezpieczeństwa znów strzelały ostrą amunicją do protestujących przeciwko przejęciu władzy przez wojsko. Świadkowie i lokalne media donoszą, że zginęło co najmniej dziewięć osób – podaje agencja „Reuters”.

Świadkowie powiedzieli, że siły bezpieczeństwa uciekły się do zastosowania ostrej amunicji w kilku miastach. Miało to nastąpić bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Agencja podkreśla, że władze wojskowe wydawały się wyjątkowo zdeterminowane do stłumienia społecznego oporu wobec porządku politycznego, z którym mamy do czynienia w Birmie po zamachu stanu z 1 lutego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„To przerażające, to masakra. Żadne słowa nie są w stanie opisać tej sytuacji” – powiedział cytowany przez agencję Thinzar Shunlei Yi, birmański działacz młodzieżowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Reuters” podaje, że rzecznik rządzącej rady wojskowej nie odpowiadał na telefony z prośbą o komentarz.

Przypomnijmy, że w niedzielę w wielu miastach Birmy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do demonstrantów, którzy protestowali przeciwko wojskowemu zamachowi stanu. Co najmniej 18 osób zginęło, rannych było ponad 30. Informowało o tym Biuro Wysokiej Komisarz NZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Zobacz także: Ponad 350 osób aresztowanych po zamach stanu w Mjanmie

Przypomnijmy, że armia Mjanmy (Birmy) przejęła 1 lutego br. władzę w kraju aresztując prezydenta kraju i przywódców Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), w tym noblistkę Aung San Suu Kyi. W azjatyckim kraju trwają protesty przeciwników junty, tłumione przez oddziały armii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku lutego administracja prezydenta USA Joe Bidena zadecydowała o nałożeniu sankcji na Birmę. „Ponownie wzywam dziś wojskowych Mjanmy do natychmiastowego uwolnienia demokratycznych przywódców i aktywistów. Wojsko musi zrzec się władzy, którą przejęło, i okazać przed światem szacunek dla narodu Mjanmy” – deklarował amerykański prezydent.

Zobacz także: Birma: Siły Bezpieczeństwa oddały strzały aby rozproszyć demonstrantów

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz