Białoruskie wojsko zakończyło szkolenie z obsługi pocisków nuklearnych Iskander-M

Wojska białoruskie wróciły z ćwiczeń w Federacji Rosyjskiej, gdzie przeszły szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie użycia pocisków nuklearnych Iskander-M.

Poinformowano o tym w komunikacie Ministerstwa Obrony Białorusi.

Treningi rozpoczęły się na początku kwietnia. Poinformowano wtedy, że białoruskie wojsko przejdzie pełny cykl szkolenia, z naciskiem położonym na „doskonalenie praktycznych umiejętności przygotowania kompleksu rakietowego do użycia, szkolenia w zakresie jego rozmieszczania oraz prowadzenia ćwiczeń i użycia bojowego”.

Szkolono się także w zakresie „konserwacji i użytkowania pocisków nuklearnych Iskander-M”.

Jak pisaliśmy, niedawno białoruscy żołnierze zakończyli także szkolenie w Rosji przeprowadzone na myśliwcach Su-25 z pociskami nuklearnymi.

Przypomnijmy, że Łukaszenko powiedział rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu podczas spotkania w Mińsku, że chce aby Rosja broniła Białorusi tak jak własnego terytorium.

Według Łukaszenki, wcześniej omawiał kwestię ochrony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który jego zdaniem zgodził się z nim, że takie gwarancje są potrzebne i powinny zostać sformalizowane.

Łukaszenko przekonywał, że czuje niebezpieczeństwo ze strony Litwy i Polski: „Jestem wam wdzięczny, że mimo wszelkich trudności trzymacie tutaj kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy. W miarę potrzeb włączyliśmy się w ten proces. I przygotujemy tych chłopaków razem z waszymi oficerami, prowadzimy koordynację bojową. Przygotujemy tak, jak powinniśmy bo nie powinniśmy tu odpoczywać. Widać, że Polacy, Litwini ruszyli w naszą stronę. Dlatego jest to dobra pomoc i wsparcie dla armii białoruskiej, która broni Państwa Związkowego na zachodnim skrzydle” — przekonywał.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zaproponował 30 listopada 2021 roku, że przyjmie broń nuklearną Rosji na terytorium Białorusi, a Białoruś w referendum w lutym 2022 r. usunęła z konstytucji klauzulę gwarantującą neutralność kraju.

W marcu br. prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi, na prośbę Aleksandra Łukaszenki. Zaznaczył, że odpowiednie nośniki takiej broni są już na miejscu.

Kresy.pl / MON BY

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply