Białoruscy żołnierze zakończyli szkolenie na myśliwcach Su-25 z pociskami nuklearnymi – poinformowało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazała agencja prasowa Anadolu powołując się na piątkowy komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony, białoruscy żołnierze zakończyli szkolenie na myśliwcach Su-25 z pociskami nuklearnymi.

Personel lotniczy i inżynieryjny Sił Obrony Powietrznej Republiki Białoruś zakończył szkolenie operacyjne i bojowe na myśliwcach Su-25 w centrum Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej – poinformował resort w komunikacie.

Szkolenie obejmowało zarówno kurs teoretyczny, jak i zajęcia praktyczne pod okiem doświadczonych rosyjskich instruktorów – dodał resort.

„Program szkolenia został w pełni opanowany przez białoruskich żołnierzy. Zdobyta wiedza i umiejętności będą służyły zapewnieniu bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego” – podkreślił resort obrony.

Przypomnijmy, że Łukaszenko powiedział rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu podczas spotkania w Mińsku, że chce aby Rosja broniła Białorusi tak jak własnego terytorium.

Według Łukaszenki, wcześniej omawiał kwestię ochrony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który jego zdaniem zgodził się z nim, że takie gwarancje są potrzebne i powinny zostać sformalizowane.

„On (Putin. – red.) Absolutnie mnie wspierał we wszystkich dziedzinach. I, jak mówi, musimy skontrolować wszystkie nasze traktaty i umowy, zobaczyć, jaki normatywny akt prawny o charakterze międzypaństwowym należy teraz przyjąć, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo Białorusi” – powiedział Łukaszenko. „Ogólnie w negocjacjach zabrzmiało to tak, że w przypadku agresji na Białoruś Federacja Rosyjska broni Białorusi jako swojego terytorium. Tego nam potrzeba, bezpieczeństwa” – oświadczył.

Łukaszenko przekonywał, że czuje niebezpieczeństwo ze strony Litwy i Polski: „Jestem wam wdzięczny, że mimo wszelkich trudności trzymacie tutaj kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy. W miarę potrzeb włączyliśmy się w ten proces. I przygotujemy tych chłopaków razem z waszymi oficerami, prowadzimy koordynację bojową. Przygotujemy tak, jak powinniśmy bo nie powinniśmy tu odpoczywać. Widać, że Polacy, Litwini ruszyli w naszą stronę. Dlatego jest to dobra pomoc i wsparcie dla armii białoruskiej, która broni Państwa Związkowego na zachodnim skrzydle” — przekonywał.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply