Jak poinformowała Straż Graniczna, w sobotę białoruskie służby ponownie pomagały nielegalnym imigrantom przedostać się do Polski. Białorusini przewozili obcokrajowców służbowymi samochodami i rzucali kamieniami w polskich strażników.

W sobotę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 27 nielegalnych imigrantów. Byli to obywatele między innymi Mali i Kuby.

Na wysokości Placówki Straży Granicznej w Czeremsze miała miejsce próba siłowego przekroczenia granicy, służby białoruskie przywiozły samochodami służbowymi grupę około 20 cudzoziemców. „Osoby i służby z Białorusi rzucały kamieniami w patrole polskie” – czytamy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W czwartek przez polsko-białoruską granicę usiłowało przedostać się 40 nielegalnych imigrantów. Odnotowano także 3 siłowe próby przekroczenia granicy. „Cudzoziemcy mieli z sobą specjalnie skonstruowaną drabinę do przerzucania przez concertinę” – podkreśla Straż Graniczna. Białoruskie służby rzucały kamieniami i petardami w polskie patrole. Do Polski udało się przejść siedmiu osobom. SG opublikowała nagranie zajścia.

Z kolei w piątek na terytorium Polski z Białorusi usiłowało nielegalnie przedostać się 76 cudzoziemców. Odnotowano także 3 siłowe próby forsowania granicy. „Przy cudzoziemcach ujawniono rękawiczki i trytytki do podpięcia concertiny” – podkreśla SG. Forsowanie granicy odbywało się przy wsparciu służb Białorusi.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy został wywołany sztucznie przez białoruskie władze.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Zobacz także: KE pyta polskie władze o ogrodzenie na granicy z Białorusią

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz