Białoruscy klerycy dostali powołania do wojska

Dziesiątki katolickich i prawosławnych seminarzystów otrzymało wezwania do wojska – informuje Radio Swaboda. Dotąd, podobnie jak inni studenci, dostawali odroczenia od służby zasadniczej.

Jak podaje portal Radia Swaboda, wezwania do wojska otrzymało m.in. 20 kleryków z katolickiego seminarium duchownego w Grodnie, a także kilku seminarzystów z Pińska oraz kilkudziesięciu prawosławnych seminarzystów z Żyrowicz. W tych dniach wszyscy mają zgłosić się na obowiązkowe badania lekarskie.

Zdaniem duchownych, obecna sytuacja jest czymś nadzwyczajnym. Ks. Jury Marcinowicz z kurii diecezji grodzieńskiej powiedział, że wezwania do stawienia się w Wojskowych Komendach Uzupełnień otrzymali wszyscy klerycy, którzy nie ukończyli 27 roku życia:

– Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz, wcześniej niczego takiego nie było. Zdarzały się tylko pojedyncze przypadkowe wezwania spowodowane pomyłką leżącą po stronie seminarium lub ministerstwa obrony.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ks. Marcinowicz dodał, że wezwania dostali także niektórzy duchowni, którzy ukończyli seminarium, ale mają mniej niż 27 lat. Dotychczas klerycy i duchowni otrzymywali odroczenia służby, podobnie jak inni studenci, na podstawie list studentów seminariów, które co roku przesyłano władzom. – Wygląda to tak, jakby rzeczywiście mieli iść do wojska – powiedział ks. Marcinowicz. Podobnie uważają przedstawiciele cerkwi prawosławnej. W takich przypadkach powołania otrzymywali np. seminarzyści, którzy ostatecznie nie przyjęli święceń, ani się nie ożenili. Niektórzy duchowni przypominają, że ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w latach 60. XX wieku, za Nikity Chruszczowa.

Zarówno hierarchowie kościelni, jak i dziennikarze skierowali w tej sprawie pytania do białoruskiego ministerstwa obrony. Do wtorku nie otrzymano oficjalnej odpowiedzi. W rozmowie z dziennikarzami Radia Swaboda rzecznik białoruskiego resortu obrony, Uładzimer Makarau powiedział, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Część duchownych uważa, że być może tym razem również doszło do jakiejś pomyłki, choć na większą niż dotychczas skalę.

Przeczytaj: Białoruś: Polski ksiądz musi opuścić kraj

CZYTAJ TAKŻE: Białoruskie władze wyrzuciły kolejnego księdza z Polski

svaboda.org / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz