Misje w ramach ćwiczeń taktycznych lotnictwa sił zbrojnych Białorusi i Rosji są prowadzone z wykorzystaniem wszystkich białoruskich lotnisk wojskowych. Ćwiczono m.in. przełamywanie obrony powietrznej wroga i niszczenie stanowisk dowodzenia.

Jak podała państwowa białoruska agencja informacyjna BelTA, powołując się na ministerstwo obrony Białorusi, lotnictwo białorusko-rosyjskich sił regionalnych prowadziły w piątek wspólne ćwiczenia.

Manewry były elementem trwających ćwiczeń taktycznych sił zbrojnych Białorusi i Rosji. Misje w tym zakresie są prowadzone z wykorzystaniem wszystkich lotnisk białoruskich sił powietrznych, a także dowództwa obrony powietrznej Sił Zbrojnych Białorusi.

Według informacji strony białoruskiej, załogi samolotów ćwiczą prowadzenie działań bojowych w rejonie Poligonu Różańskiego. Zadaniem lotnictwa jest przełamanie obrony powietrznej i zniszczenie stanowisk dowodzenia, zgromadzonego sprzętu i żołnierzy symulowanego wroga.

Jednocześnie, myśliwce ćwiczą zapewnianie osłony dla grup uderzeniowych, złożonych z bombowców i samolotów szturmowych.

Podano też, że rozpoznanie z powietrzna i kontrolę działań samolotów wielozadaniowych zapewnia samolot wczesnego ostrzegania A-50, operujący z lotniska Maczuliszczy pod Mińskiem.

Również w sobotę w ramach wspólnych ćwiczeń powietrzno-taktycznych białoruskich i rosyjskich sił zbrojnych, lotnictwo realizowało zadania, operując ze wszystkich lotnisk białoruskich sił powietrznych oraz dowództwa obrony powietrznej Sił Zbrojnych Białorusi.

Na poligonie pod Borysowem ćwiczyli też, w ramach tych manewrów, żołnierze batalionu zmechanizowanego 120. Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze tego batalionu, jak podano, pomyślnie przeszli kontrolne ćwiczenia strzeleckie m.in. z wozów BTR-82A i karabinków AKS-74. Strzelano też z wozów bojowych do celów powietrznych.

Serwisy ukraińskie zwracają uwagę, że w związku z odbywającymi się na Białorusi wspólnymi manewrami rosyjskiego i białoruskiego lotnictwa, w ostatnim czasie wzrosła na Ukrainie liczba alarmów przeciwlotniczych, z powodu startów samolotów wojskowych.

Opisywane ćwiczenia trwają od 16 stycznia br. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, potrwają one do 1 lutego br. Manewry obejmą wszystkie lotniska i poligony białoruskich sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej.

Agencja Reuters informowała wcześniej, że Białoruś przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń sił powietrznych z Rosją. 5 stycznia resort obrony w Mińsku wydał oświadczenie w tej sprawie. Wówczas nie podano jednak daty ani szczegółów dotyczących ćwiczeń.

Zobacz także: Białoruski generał o NATO: „Podczas manewrów ćwiczymy wojnę z tymi państwami”

Belta.by / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz