Białorusini przeprowadzili remont pochodzących jeszcze z czasów sowieckich rakiet powietrze-powietrze krótkiego zasięgu R-73. Jak podano, ich testy zakończyły się powodzeniem.

Tydzień temu Państwowy Komitet Wojenno-Przemysłowy Republiki Białoruś poinformował, że pod koniec lutego br. białoruskie siły powietrzne i wojska obrony powietrznej w ramach manewrów na poligonie „Polesskij” z samolotów Mig-29 i Jak-130 wystrzelono rakiety kierowane krótkiego zasięgu powietrze-powietrze R-73.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6599 PLN    (29.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pociski te wcześniej przeszły remont w zakładach BSWT-Nowe Technologie, podległych Komitetowi.

Według podanych informacji, podczas próbnych wystrzeleń z powodzeniem potwierdzono wszystkie charakterystyki taktyczno-techniczne rakiet R-73. Dotyczy to w szczególności parametrów uchwycenia celu i zniszczenia go.

Rakiety Wympieł R-73 (AA-11 Archer), o zasięgu 10-12 km, pochodzą z lat 80. XX wieku.

Miesiąc temu pisaliśmy, że Rosjanie najwyraźniej pracują nad nową rakietą powietrze-powietrze krótkiego zasięgu. Byłaby to pierwsza, całkiem nowa rosyjska rakieta tego typu od czasów zimnej wojny. Serwis The War Zone-The Drive” pis, że prace rozwojowe nad nową rosyjską rakietą powietrze-powietrze krótkiego zasięgu mają miejsce w odpowiednim czasie, z uwagi na wiek dostępnych rakiet R-73 i ograniczoną liczbę uzbrojenia jakiegokolwiek typu w tej klasie produkowanego dla rosyjskiego wojska.

W przypadku rakiet białoruskich motywacja dla remontów była najpewniej analogiczna. Pociskom tym przedłużono również resursy techniczne. Dzięki recertyfikacji pocisków R-73 Białorusini będą mogli utrzymać dotychczasowe zapasy na odpowiednim poziomie, bez potrzeby zakupu nowych rakiet od Rosjan.

Przeczytaj: Białoruś koncentruje się na pracach nad własną rakietą dla systemu rakietowego Polonez

Czytaj także: Białoruskie inwestycje w systemy rakietowe przyniosły kilkukrotny zysk

vpk.gov.by / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz