W czwartek Stany Zjednoczone przeprowadziły nowy test wystrzeleniea międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Minuteman III.

Na stronie internetowej bazy sił zbrojnych USA w Vandenberg pojawiło się oświadczenie na temat najnowszego testu rakietowego. “Nieuzbrojony międzykontynentalny pocisk balistyczny Minuteman III wystrzelony podczas testu operacyjnego o godzinie 1:46 szasu pacyficznego, 6 czerwca 2024 r.” – poinformowano, krótkim tesktem.

To drugi start międzykontynentalnej rakiety balistycznej w tym tygodniu, podskreśliła agencja informacyjna Interfax. Pierwszy odbył się 4 czerwca.

Jak wskazały wcześniej Siły Zbrojne USA, obecne testy rakietowe stanowią część rutynowych i okresowych działań mających na celu wykazanie, że siły nuklearne Stanów Zjednoczonych są niezawodne i skuteczne w odstraszaniu zagrożeń XXI wieku.

Podkreślono, że test nie jest reakcją na bieżące wydarzenia na świecie. Wcześniej amerykański Departament Obrony poinformował, że Stany Zjednoczone powiadomiły Rosję z wyprzedzeniem o zbliżających się startach.

Minuteman to system broni strategicznej wykorzystujący rakietę balistyczną o zasięgu międzykontynentalnym. Pociski są rozproszone w zbrojonych silosach w celu ochrony przed atakiem i połączone z podziemnym centrum kontroli wystrzeliwania za pomocą systemu hartowanych kabli.

Załogi startowe, składające się z dwóch funkcjonariuszy, prowadzą całodobową służbę. Różnorodne systemy łączności zapewniają praktycznie natychmiastowy, bezpośredni kontakt z każdą załogą startową. W przypadku utraty zdolności dowodzenia pomiędzy centrum kontroli wystrzeliwania a obiektami wystrzeliwania rakiet, specjalnie skonfigurowany pokładowy statek powietrzny EC-135 z centrum kontroli wystrzeliwania automatycznie przejmuje dowodzenie i kontrolę nad stanowiskami. System uzbrojenia Minuteman powstał pod koniec lat 50 i wdrożono na początku lat 60 XX wieku.

vandenberg.spaceforce.mil/interfax.ru/atomicarchive.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply