Putin miał zaproponować wzajemną kontrolę arsenałów rakietowych

Prezydent Rosji miał nieoficjalnie zaproponować NATO wzajemną kontrolę arsenału wzbudzającej największe zaniepokojenie broni.

Propozycja Putina polega na dopuszczeniu do inspekcji przez przedstawicieli NATO obiektów wojskowych w obwodzie kaliningradzkim gdzie znajdują się wyrzutnie rakiet Iskander z pociskami manewrującymi typu 9М729. Rosyjska strona twierdzi, że pociski te są rakietami krótkiego zasięgu (do 480 km) tymczasem Amerykanie oskarżają Rosjan o to, że w praktyce rakiety 9М729 są pociskami średniego zasięgu czyli mogą pokonać odległość ponad 1000 km.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W zamian za to Putin oczekuje, że rosyjscy wojskowi będą mogli skontrolować amerykańskie wyrzutnie rakiet typu Mk 41 Aegis Ashore, jak poinformowało w poniedziałek BBC.

Inspekcje w obwodzie kaliningradzkim mają umożliwić Amerykanom nawet kontrolę wielkości zasobników paliwa w rakietach by przekonać ich, że mają do czynienia z pociskami średniego zasięgu.

Tego rodzaju posunięcia jak wzajemne inspekcje kluczowych instalacji wojskowych przez teoretyków stosunków międzynarodowych uważane są za tak zwane „środki budowy zaufania”, które obniżają napięcia w tychże relacjach.

Rakiety średniego i pośredniego zasięgu wzbudzają szczególne obawy mocarstw zaostrzając ich reakcje. Rakiety takie, które mogą być wyposażone w głowice jądrowe, umożliwiając zadanie ciosu z bezpiecznej dla wyrzutni odległości, nie zostawiają atakowanej stronie czasu na reakcje. Dlatego popisanie w 1987 r. układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) między USA a ZSRR było wstępem do zakończenia „zimnej wojny”. W zeszłym roku, po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych, układ INF przestał obowiązywać.

bbc.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Klasyczny dowcip z Kremla ,można to przetłumaczyć na: oszukaliśmy was i mamy rakiety średniego zasięgu i dużo taktycznych głowic jak nie wprowadzicie do europy swoich rakiet to my nie będziemy zwiekszać ilości naszych w Europie.
    Już raz ZSSR wprowadził do gry SS-20 ,rozpoczęło to ruchy ,które zabiły go.
    Jest powtórka z rozrywki ,tylko Moskwa jest wielokrotnie słabsza.