Putin miał zaproponować wzajemną kontrolę arsenałów rakietowych

Prezydent Rosji miał nieoficjalnie zaproponować NATO wzajemną kontrolę arsenału wzbudzającej największe zaniepokojenie broni.

Propozycja Putina polega na dopuszczeniu do inspekcji przez przedstawicieli NATO obiektów wojskowych w obwodzie kaliningradzkim gdzie znajdują się wyrzutnie rakiet Iskander z pociskami manewrującymi typu 9М729. Rosyjska strona twierdzi, że pociski te są rakietami krótkiego zasięgu (do 480 km) tymczasem Amerykanie oskarżają Rosjan o to, że w praktyce rakiety 9М729 są pociskami średniego zasięgu czyli mogą pokonać odległość ponad 1000 km.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W zamian za to Putin oczekuje, że rosyjscy wojskowi będą mogli skontrolować amerykańskie wyrzutnie rakiet typu Mk 41 Aegis Ashore, jak poinformowało w poniedziałek BBC.

Inspekcje w obwodzie kaliningradzkim mają umożliwić Amerykanom nawet kontrolę wielkości zasobników paliwa w rakietach by przekonać ich, że mają do czynienia z pociskami średniego zasięgu.

Tego rodzaju posunięcia jak wzajemne inspekcje kluczowych instalacji wojskowych przez teoretyków stosunków międzynarodowych uważane są za tak zwane „środki budowy zaufania”, które obniżają napięcia w tychże relacjach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rakiety średniego i pośredniego zasięgu wzbudzają szczególne obawy mocarstw zaostrzając ich reakcje. Rakiety takie, które mogą być wyposażone w głowice jądrowe, umożliwiając zadanie ciosu z bezpiecznej dla wyrzutni odległości, nie zostawiają atakowanej stronie czasu na reakcje. Dlatego popisanie w 1987 r. układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) między USA a ZSRR było wstępem do zakończenia „zimnej wojny”. W zeszłym roku, po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych, układ INF przestał obowiązywać.

bbc.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Klasyczny dowcip z Kremla ,można to przetłumaczyć na: oszukaliśmy was i mamy rakiety średniego zasięgu i dużo taktycznych głowic jak nie wprowadzicie do europy swoich rakiet to my nie będziemy zwiekszać ilości naszych w Europie.
    Już raz ZSSR wprowadził do gry SS-20 ,rozpoczęło to ruchy ,które zabiły go.
    Jest powtórka z rozrywki ,tylko Moskwa jest wielokrotnie słabsza.