Przedstawiciele resortów obrony Białorusi i Chin podpisali memorandum w obszarze technicznej współpracy wojskowej – podają białoruskie media. Ma to związek z planowanymi na przyszły rok wspólnymi działaniami.

W poniedziałek odbyło się, w formie wideokonferencji, spotkanie szefa wydziału międzynarodowej współpracy wojskowej ministerstwa obrony Białorusi, gen. Olega Wojnowa oraz jego chińskiego odpowiednika, gen. Ci Guowei.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podaje białoruska agencja BelTA, obie strony przedyskutowały kwestię planowanych na 2022 rok wspólnych, białorusko-chińskich wydarzeń z zakresu współpracy wojskowej. Podpisano też memorandum w sprawie ustanowienia bliskich stosunków partnerskich pomiędzy ministerstwami obrony Białorusi i Rosji, w obszarze międzynarodowej współpracy wojskowej.

Generałowie Wojnow i Ci podkreślili też istnienie dobrych perspektyw dla białorusko-chińskiej współpracy wojskowej, a także wagę ich dalszego wzmacniania i rozwijania. Obie strony zaznaczyły, że dwustronne relacje są oparte na „pełnym zaufania partnerstwie strategicznym i obopólnie korzystnej współpracy”.

Czytaj także: MSW Białorusi: Współpraca z Chinami w zakresie egzekwowania prawa osiągnęła bezprecedensowy poziom

Jak poinformowaliśmy, we wrześniu br. Chiny zamroziły transfer setek milionów dolarów kredytu na budowę kompleksu wydobywczo-przetwórczego potasu na Białorusi o wartości 1,5 miliarda dolarów. Państwowy Bank Rozwoju Chin, który zgodził się na finansowanie projektu w 2015 roku, zawiesił alokację środków z powodu sankcji USA i UE.

Dodajmy, że białoruski minister obrony Wiktor Chrenin wygłosił oświadczenie po konferencji rządowej zorganizowanej przez prezydenta Białorusi w centrum kontroli strategicznej Ministerstwa Obrony 29 listopada w celu omówienia bezpieczeństwa wojskowego, poinformowała białoruska agencja prasowa Biełta. Białoruś zamierza przeprowadzić wspólnie z Rosją ćwiczenia armii w celu osłaniania granicy z Ukrainą.

BelTA / sb.by / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz