Przedstawiciele resortów obrony Białorusi i Chin podpisali memorandum w obszarze technicznej współpracy wojskowej – podają białoruskie media. Ma to związek z planowanymi na przyszły rok wspólnymi działaniami.

W poniedziałek odbyło się, w formie wideokonferencji, spotkanie szefa wydziału międzynarodowej współpracy wojskowej ministerstwa obrony Białorusi, gen. Olega Wojnowa oraz jego chińskiego odpowiednika, gen. Ci Guowei.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podaje białoruska agencja BelTA, obie strony przedyskutowały kwestię planowanych na 2022 rok wspólnych, białorusko-chińskich wydarzeń z zakresu współpracy wojskowej. Podpisano też memorandum w sprawie ustanowienia bliskich stosunków partnerskich pomiędzy ministerstwami obrony Białorusi i Rosji, w obszarze międzynarodowej współpracy wojskowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Generałowie Wojnow i Ci podkreślili też istnienie dobrych perspektyw dla białorusko-chińskiej współpracy wojskowej, a także wagę ich dalszego wzmacniania i rozwijania. Obie strony zaznaczyły, że dwustronne relacje są oparte na „pełnym zaufania partnerstwie strategicznym i obopólnie korzystnej współpracy”.

Czytaj także: MSW Białorusi: Współpraca z Chinami w zakresie egzekwowania prawa osiągnęła bezprecedensowy poziom

Jak poinformowaliśmy, we wrześniu br. Chiny zamroziły transfer setek milionów dolarów kredytu na budowę kompleksu wydobywczo-przetwórczego potasu na Białorusi o wartości 1,5 miliarda dolarów. Państwowy Bank Rozwoju Chin, który zgodził się na finansowanie projektu w 2015 roku, zawiesił alokację środków z powodu sankcji USA i UE.

Dodajmy, że białoruski minister obrony Wiktor Chrenin wygłosił oświadczenie po konferencji rządowej zorganizowanej przez prezydenta Białorusi w centrum kontroli strategicznej Ministerstwa Obrony 29 listopada w celu omówienia bezpieczeństwa wojskowego, poinformowała białoruska agencja prasowa Biełta. Białoruś zamierza przeprowadzić wspólnie z Rosją ćwiczenia armii w celu osłaniania granicy z Ukrainą.

BelTA / sb.by / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz