Przedstawiciel rosyjskiego resortu obrony odrzucił twierdzenia szefa sztabu Ukrainy, jakoby po manewrach Zapad-2017 na Białorusi wciąż pozostawały oddziały rosyjskiej armii.

Wszystkie rosyjskie oddziały, które brały udział w manewrach Zapad-2017, powróciły do miejsc stałego rozmieszczenia a twierdzenia Szefa Sztabu Generalnego Ukrainy, jakoby było inaczej, nie mają żadnego związku z rzeczywistością – oświadczył przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow.

Przypomnijmy, że Szef Sztabu Generalnego Ukrainy, gen. Wiktor Mużenko twierdził w rozmowie z agencją Reutera, że Rosjanie nie tylko sprowadzili na Białoruś więcej oddziałów niż oficjalnie podano, ale do tego po zakończeniu manewrów Zapad-2017 wycofali zaledwie niewielką część z nich.

PRZECZYTAJ: Szef Sztabu Generalnego Ukrainy: Rosjanie nie wycofali się z Białorusi po manewrach Zapad-2017

Dementując słowa Mużenki Konaszenkow nie szczędził złośliwości. Zdaniem przedstawiciela rosyjskiego MON twierdzenia Mużenki o „ukryciu” rosyjskich wojsk na Białorusi „pokazują jego brak profesjonalizmu” i świadczą o „braku orientacji w sytuacji operacyjnej” kilkaset kilometrów od Kijowa. Według Konaszenkowa ukraiński szef sztabu zasługuje z tego powodu na „natychmiastową dymisję”.

Jeśli jest to rezultatem przejścia ukraińskich sił zbrojnych pod kierownictwem USA na standardy NATO (…), [to] w takim stanie ukraińska armia wydaje się bezpośrednim i oczywistym zagrożeniem przede wszystkim dla samego NATO. – mówił Konaszenkow.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wspólne rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 miały miejsce na Białorusi w dniach 14-20 września. Jak podawały ukraińskie media, ostatniego dnia Rosja przeprowadziła również wielkie ćwiczenia w strzelaniu na Krymie. Ołeksandr Turczynow, sekretarz ukraińskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony twierdził, że Rosjanie „imitowali podczas ćwiczeń uderzenie nuklearne”.

Gen. Mużenko był ostatnio krytykowany m.in. przez sekretarza Rady Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksandra Turczynowa, który m.in. obarcza go i sztab generalny odpowiedzialnością za wielki pożar arsenału w Kalinówce.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja wycofała wszystkie swoje oddziały z Białorusi po Zapad-2017

Kresy.pl / Interfax

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz