Specustawa w sprawie Odry będzie dotyczyła przede wszystkim wspierania inwestycji na tej rzece, w tym oczyszczalni ścieków – oświadczył we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował we wtorek, że “przygotowywana specustawa dotycząca Odry będzie dotyczyła przede wszystkim wspierania inwestycji na tej rzece, w tym oczyszczalni ścieków”. “Ustawa będzie miała przede wszystkim na celu usprawnienie procedur inwestycyjnych (…) zapewniających odpowiedni stan oczyszczonych ścieków oraz zwiększający stan zasobów wody w Odrze. Dominujące znaczenie w zakresie inwestycji na Odrze, przede wszystkim infrastrukturalnych, będą miały Wody Polskie” – dodał, cytowany przez Portal Samorządowy.

Gróbarczyk podkreślił, że przygotowywana specustawa będzie dotyczyła przede wszystkim kwestii środowiskowych związanych z oczyszczalniami ścieków.

Zobacz także: Skażenie Odry. Niemieccy naukowcy pokazali zdjęcia satelitarne

Od końca lipca obserwowane jest masowe śnięcie ryb w Odrze. 3 sierpnia wyniki badania wody z Odry pobranej w Oławie opublikował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wynika z nich, że doszło do odtlenienia wody w rzece, co „w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen”.

Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb.

Także Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podał, że badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim, prowadzone od 10 sierpnia w sposób ciągły, realizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, nie potwierdziło obecności rtęci. Z kolei niemieckie badania wykazały obecność rtęci i wskazały na przekroczone normy dla wód powierzchniowych. Wskaźnik ten nie przekracza norm dopuszczalnych dla wody pitnej.

Zobacz także: W Polsce prawo zmienia się co osiem godzin. Efekt wadliwej legislacji

portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply