Zakończyły się negocjacje dotyczące przystąpienia polskiej partii na Litwie do koalicji rządzącej. Wiadomo, że nie osiągnięto porozumienia ws. zwiększenia świadczeń na dziecko, co było zasadniczym warunkiem ze strony AWPL-ZChR. Ostateczną decyzję podejmie prezydium tej partii.

Zarząd Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin powołał dwa tygodnie temu swoją grupę negocjacyjną pod przewodnictwem Rity Tamašunienė, starosty frakcji tej partii w litewskim parlamencie. W grupie tej znaleźli się również dwaj inni polscy posłowie: Jarosław Narkiewicz i Czesław Olszewski. Był to rezultat decyzji Rady Naczelnej AWPL-ZChR o rozpoczęciu przez polską partię negocjacji w sprawie przyłączenia się do litewskiej koalicji rządzącej. Rozmowy prowadzono głównie z główną partią rządzącą, Związkiem Chłopów i Zielonych.

W tym tygodniu grupa negocjacyjna ze strony Chłopów zakończyła pracę. Przedstawiciel tej partii Tomas Tomilinas zaznaczył, że udało się porozumieć się w sprawie finansowania długoterminowej polityki socjalnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Na jesień zwrócimy się do prezydenta oraz zaprosimy wszystkie siły polityczne do realizacji narodowego porozumienia w sprawie rekomendacji Komisji Europejskiej – dodał Tomilinas, cytowany przez ZW.lt. Zdaniem Komisji Europejskiej, Republika Litewska powinna zwiększyć wydatki na politykę socjalną.

Przedstawiciele polskiej partii na Litwie zaznaczali, że w toku negocjacji będą dążyć do zwiększenia świadczenia na dziecko do 120 euro, a także dostępu do nieodpłatnych leków dla seniorów w wieku od 70 lat. Chcieli też działań na rzecz wzmocnienia samorządności i sprawiedliwości społecznej. Lider AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski zaznaczył, że warunkiem ewentualnego przyłączenia się do koalicji rządzącej jest realizacja założeń programowych.

Wiadomo jednak, że negocjatorom nie udało się porozumieć się w sprawie pieniędzy na dziecko. AWPL-ZChR wyszła z propozycją zwiększenia tych świadczeń do 100 euro na dziecko w 2020 roku i do 120 euro w kolejnym roku. Grupa negocjacyjna uzgodniła, że w przyszłym roku świadczenie może zostać zwiększone jedynie do 70 lub, według innych źródeł, 80 euro na jedno dziecko oraz 120 euro w przypadku rodzin wielodzietnych.

W związku z tym członek grupy negocjacyjnej i poseł AWPL-ZChR Jarosław Narkiewicz oświadczył, że decyzję w sprawie ewentualnej koalicji podejmie prezydium polskiej partii.

„To jest poza naszą kompetencją, ponieważ zgodnie z naszymi ustaleniami sumy muszą być większe (…) Mówimy o 80 i 120 euro. Tę kwestię przekażemy prezydium partii” – poinformował Narkiewicz.

Przypomnijmy, że w końcu maja Litewska Partia Chłopów i Zielonych, Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy oraz Porządek i Sprawiedliwość podpisały memorandum o utworzeniu koalicji, zostawiając AWPL-ZChR możliwość dołączenia. Umowa zakłada, że premierem pozostanie nadal pozostaje Saulius Skvernelis, zaś stanowisko przewodniczącego parlamentu ma przypaść Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Szef rządu RL zapowiedział, że jeżeli pozostanie stanowisku, to zmieni skład rządu.

Wcześniej lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski komentując zaproszenie do wspólnego formowania rządu ze strony szefa Chłopów i Zielonych, Ramūnasa Karbauskisa powiedział, że potrzebna jest opinia członków polskiej partii na Litwie, a decyzja w sprawie przystąpienia do negocjacji może zostać podjęta nawet za parę tygodni. – Dla nas najważniejsze są tezy programowe, aby one były wciągnięte do programu rządu – podkreślał Tomaszewski.

zw.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz