Emerytowany biskup Salzburga Andreas Laun odniósł się do sugestii niemieckiego kardynała Reinharda Marxa, że Kościół może błogosławić związki jednopłciowe.

Przypomnijmy, że arcybiskup Monachium kardynał Reinhard Marx powiedział w wywiadzie, że niemiecki Kościół może zaakceptować błogosławienie parom homoseksualnym.

Portal Pch24.pl cytuje odpowiedź niemieckiego hierarchy na pytanie o możliwość udzielania błogosławieństw parom homseksualnym z wywiadu dla „Bayerischer Rundfunk”: „Trzeba zachęcać, by kapłani i duszpasterze dawali ludziom wsparcie w konkretnych sytuacjach. Nie widzę tu w zasadzie żadnego problemu. Są rzeczy, których nie da się uregulować”.

Biskup Laun w tej sprawie wystosował list otwarty. “Błogosławieństwo pochodzi od Boga, jest wyrażane w formie prośby i udzielane człowiekowi, rzeczom czy budynkom poprzez znak krzyża, wodę święconą i dym kadzidła. Jako katolik można poprosić o błogosławieństwo na przykład dla nowej hali fabrycznej, bloku, karetki pogotowia czy wozu strażackiego, instrumentu muzycznego czy wyposażenia do wspinaczki górskiej. Zasadniczo błogosławić może nie tylko kapłan, ale właściwie każdy człowiek, a zwłaszcza rodzice, chcący wymodlić dla swoich dzieci ochronę Pana Boga” – przypomniał austriaci biskup.

Jak przypomina, “Można prosić o błogosławieństwo dla grzesznika, ale nie dla grzechu”. Z tego wynika jasny przekaz, że nie ma możliwości błogosławienia związków osób tej samej. “Dwóch mężczyzn albo kobiety, którzy są de facto homoseksualni, już tak – i to dzieje się nawet zawsze podczas Mszy Świętej, w której uczestniczą. W ten sposób nienakierowany na ich działania, otrzymują błogosławieństwo także inni grzesznicy i Kościół żywi nadzieję, że dzięki Bożej łasce nawrócą się” – napisał biskup Laun.

Jak wskazuje, powoływanie się na “poszczególne przypadki”, co zaproponował kard. Marx, nie ma w tym kontekście znaczenia. “Co powiedziałby Jan Chrzciciel, gdyby Herod, biorąc sobie żonę swojego brata, usprawiedliwiał się wskazując na wyjątkowy przypadek?” – pyta biskup.

Kresy.pl / Pch24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply