Australia: Aborygeni chcą zmiany nazwy Góry Kościuszki

Krakowski Komitet Kopca Kościuszki walczy o zachowanie nazwy najwyższego szczytu w Australii. Aborygeni, rdzenni mieszkańcy tego kontynentu uważają, że Góra Kościuszki powinna zmienić nazwę.

Góra Kościuszki to najwyższy szczyt Australii. Jej wysokość to 2228 m n.p.m. Jest zlokalizowana w Nowej Południowej Walii. W marcu 1840 roku została odkryta i zdobyta przez Pawła Edmunda Strzeleckiego, polskiego podróżnika i odkrywcę. Strzelecki dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki, nazwał ją jego imieniem. Teraz jednak może się to zmienić.

Rdzenni mieszkańcy Australii, Aborygeni, chcą zmiany polskiej nazwy najwyższego szczytu kontynentu. Jak tłumaczą, nazwa góry jest dla nich trudna do wymówienia. Również sami Australijczycy wymawiają nazwę Góry Kościuszki (Mount Kosciuszko) wyraźnie odmiennie od Polaków (brzmi podobnie do „kozyjosko”).

W języku Aborygenów, góra ma kilka, podobnie brzmiących nazw: Jagungal, Jar-gan-gil, Tar-gan-gil, Tackingal. Wszystkie one oznaczają „Góra Blat Stołu” (ang. Table Top Mountain).

Środowiska polonijne walczą jednak o zachowanie historycznej nazwy. Do akcji przyłączył się również Krakowski Komitet Kopca Kościuszki, który zaprosił rdzenną ludność Australii do stolicy Krakowa. Wizyta ma mieć miejsce w październiku br. Goście z Australii wezmą udział w zakończeniu obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.

Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie ma nadzieję, że dzięki wizycie uda się przekonać Aborygenów do tego, że Tadeusz Kościuszko był ważną postacią dla historii powszechnej. Chce zwrócić uwagę na aspekty działalności Kościuszki, które mieszczą się w ramach działalności na rzecz praw człowieka.

– Generał Kościuszko żył w czasach Jamesa Cooka, który w 80. latach wylądował u wschodnich wybrzeży Australii i poddawał kontynent koronie Brytyjskiej. Gdyby w tym czasie generał Kościuszko był w Australii razem z Cookiem to na pewno byłby przyjacielem i obrońcą ludności rdzennej – mówi Rokosz w rozmowie z Radiem Kraków.

Australijczycy w ramach wizyty w Polsce wezmą udział w konferencji “Integracja wokół Kościuszki”. Ponadto, organizatorzy wydarzenia spodziewają się również innych zagranicznych delegacji.

Czytaj także: Wicepremier Australii odkrył, że ma podwójne obywatelstwo po 50 latach

Sprawa zmiany nazwy góry nie jest nowa. W 2005 roku lokalne władze Nowej Południowej Walii uznały, że szczyt powinien mieć drugą nazwę, w języku Aborygenów. Lokalni działacze uważali, że nazewnictwo rdzennej ludności powinno dotyczyć wszelkich nazw geograficznych, które znajdują się na mapach. Plany te oburzyły australijskie środowiska polonijne.

Radiokrakow.pl / abc.net.au / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply