Wojna może trwać do końca 2022 roku – oświadczył we wtorek Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy,

Doradca prezydenta Ukrainy powiedział, że zakończenie obecnej ofensywy w Donbasie nie będzie oznaczało końca wojny: “To nie oznacza końca wojny. Nadal będą działania taktyczne, naloty, wojna”. “Musimy być przygotowani na długą historię” – dodał, cytowany przez agencję Unian. “Wszystko zależy od wielu okoliczności” – stwierdził.

Arestowycz wyraził opinię, że nowe uzbrojenie, które otrzymała Ukraina, będzie miało istotny wpływ na sytuację na polu walki pod koniec maja i na początku czerwca.

Jak informowaliśmy, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mówił w niedzielnym wywiadzie dla portalu Meduza, że aktywna faza wojny może zakończyć się w ciągu dwóch-trzech tygodni. „Rosyjskie wojska nie mają już czym atakować” – podkreślił.

Zobacz także: Kułeba: ukraińska armia przechodzi na uzbrojenie NATO

Podawaliśmy, że Holandia zamierza wysłać Ukrainie Panzerhaubitze 2000 155 mm (PzH 2000). Niemcy mają przeszkolić ukraińskich wojskowych z ich obsługi. Szkolenie ukraińskich żołnierzy będzie odbywało się na terytorium Polski lub Niemiec. Nie sprecyzowano, o jaką ilość sprzętu chodzi.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek kolejne 800 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy i powiedział, że poprosi Kongres o więcej pieniędzy na wzmocnienie wsparcia dla ukraińskiego wojska.

Wcześniej Joe Biden ogłosił, że w ramach dodatkowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 800 mln dolarów, wejdzie także ciężka artyleria. Pakiet obejmuje m.in. 18 haubic kal. 155 mm i 40 000 pocisków artyleryjskich, a także dziesięć radarów przeciwartyleryjskich AN/TPQ-36, dwa radary AN/MPQ-64 Sentinel, 200 transporterów opancerzonych M113 i 11 śmigłowców Mi-17.

W ubiegłym tygodniu kanadyjskie władze ujawniły, że Kanada wysyła Ukrainie haubice M777 kalibru 155mm. Nieoficjalnie wiadomo, że w pakiecie z haubicami są pociski Excalibur naprowadzane za pomocą GPS.

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie 120 opancerzonych wozów patrolowych, w tym typu Mastiff, które mogą być używane jako pojazdy rozpoznawcze lub patrolowe, a także 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków. Ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Polsce z obsługi haubic AS90.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwracaliśmy uwagę, że nowe informacje z czeskich mediów i zdjęcia zamieszczone w sieci wskazują, że z Czech na Ukrainę wysyłane są stare, samobieżne armatohaubice 2S1 Goździk kal. 122 mm.

Emmanuel Macron poinformował z kolei, że Francja dostarcza Ukrainie „różne rodzaje broni”, w tym pociski przeciwczołgowe MILAN i armatohaubice CAESAR.

Przedstawiciele rządów Włoch i Holandii zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu, że ich kraje wyślą broń na Ukrainę. Brytyjczycy wysyłają Ukraińcom także samobieżne zestawy przeciwlotnicze Stormer, a kanclerz Niemiec zaaprobował przekazanie środków na specjalny fundusz na zakup broni, z którego będzie mogła skorzystać Ukraina.

Zobacz także: Brytyjski generał: do Polski miałoby trafić kilkadziesiąt czołgów Challenger 2

unian.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply