Anne Applebaum jest przekonana, że Władimir Putin chce uczynić z Rosji kraj imperialny.

Jak powiedziała Applebaum w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, „On [Putin] wybiera różne momenty w historii rosyjskiej i on jakby używa ich do dzisiejszej propagandy. Dużo się mówi np. o 1945 roku. Oni chcą o tym rozmawiać, a nie chcą np. rozmawiać o gułagu, czy o głodzie na Ukrainie czy zbrodniach stalinowskich”.

Ze względu jednak na kondycję ekonomiczną Rosji, Applebaum uważa, że Moskwa prowadzi „wojnę informacyjną”. „Oni zrobili jeden błąd w roku 2014. Mi się wydaje, że Putin myślał, że może podzielić Ukrainę. I że ludzie na Ukrainie, którzy mówią po rosyjsku, to są Rosjanie. Ale to był błąd. Okazało się, że Ukraina jest po prostu krajem dwujęzycznym i ci na Wschodzie nie wszyscy chcieli być w Rosji albo być w takim dziwnym państwie takim prorosyjskim. Na razie Putinowi na Ukrainie się nie udało” – oceniła.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaznaczyła również, że Rosji udało się wypromować „ekstremistyczne” ugrupowania o charakterze eurosceptycznym.

Applebaum uważa również, że konflikt na linii Warszawa-Kijów, dotyczący m.in pamięci o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów dokonanych na Polakach, jest w interesie Moskwy. „I widzę, że po obu stronach działają trolle internetowe i ludzie „pompują” tę nienawiść, te rozmowy o historii, rzeczach, które się wydarzyły 60 lat temu. W czyim to jest interesie? To jest rosyjski interes. I albo to ludzie robią celowo, bo chcą zniszczyć demokrację, albo to jest głupota” – stwierdziła.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Macierewicz: NATO to sojusz oparty na systemie chrześcijańskich wartości

Za ingerencję Rosji w polską politykę Applebaum uznała „dziwne związki z Rosją” byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.

„Jest cała książka napisana o tym, jakie dziwne związki (Antoni) Macierewicz ma z Rosjanami. I to jest ktoś, kto funkcjonuje w polityce w Polsce od wielu lat. To nigdy nie było badane przez rząd. I on funkcjonuje do dzisiaj – tzn. nie jest już w rządzie, ale jest w partii. Ale ingerencja w wybory nie musi być wcale w czasie samych wyborów. To co Rosja robi, co robi w każdym kraju europejskim, to jest promowanie ekstremalnych ludzi i ekstremalnych opinii. Oni to robią w Niemczech – i ja to badałam akurat. Oni to robią we Francji – pomagają Marine Le Pen. Jeżeli oni to robią wszędzie, pan sądzi, że to jest niemożliwe, że oni to robią w Polsce? Że tu jest jakaś strefa bez ingerencji rosyjskiej np. w polskim internecie czy w polskiej polityce?” – podkreśliła Applebaum.

Kresy.pl / Rzeczpospolita

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jwu :

  Tak wygląda opinia obcokrajowca,która dla dobrych stosunków z banderowcami ,chce wymazać z pamięci ponad 200 tys.pomordowanych w okrutny sposób Polaków.Dlaczego my mamy to zapomnieć ? A żydzi dalej pompują historię holocaustu.Czy ponad 200 tys .polskich gojów ,to za mało ,by o nich pamiętać ?

 2. Avatar
  zefir :

  Zastanawiające dlaczego „przenikliwa” przedstawicielka Narodu Wybranego Anne Applebaum nie jest zainteresowana kumplowaniem się Netanjahu z Putinem.Może razem prowadzą „wojnę informacyjną” budując europejską tamę dla Hegemona,wbijając klina między Polskę i USA.Wszelkie chwyty dozwolone dla geszeftu,tak z gazociągu Nord Sreem 2, jak bez spadkowego mienia po obaleniu ustawy o IPN-ie. „Coś mi się wydaje”,że Anne Applebaum kamufluje podstępną grę usmańskich Braci i Izraela.

 3. Avatar
  murzynio :

  To nie Rosjanie stawiają pomniki mordercom polski kobiet i dzieci. Rosjanie mogą robić prowokacje, ale niechęć do banderowców w Polsce jest powszechna i bez działań z ich strony. Jeśli chodzi o obcą inspirację to największy udział w skłócaniu naszych narodów mają Austriacy i Niemcy, a nie Rosjanie. Stawianie na bandytów, tylko dlatego że walczą z Rosją, jest dla Polski bardzo niebezpieczne. A bandytów wypromowali Amerykanie a nie Rosjanie.

 4. Avatar
  jwu :

  W interesie Rosji ? Być może i tak jest ? Dlatego w interesie Ukrainy powinno być ,by takich bohaterów nie miała.A nie Polski ,która ma przymykać oko na to, że u sąsiadów za miedzą czci się zwyrodnialców,kolaborantów i bestialskich zabójców ponad 200tys. Polaków.