Apel Jasnogórski w intencji Polaków na Białorusi

W środę o godzinie 21:00 w klasztorze na Jasnej Górze odbędzie się Apel Jasnogórski w intencji Polaków na Białorusi i poszanowania prawdy historycznej. Został on zorganizowany przez Akcję Katolicką Archidiecezji Częstochowskiej.

Jak poinformowała Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej w środę o godzinie 21:00 w klasztorze na Jasnej Górze odbędzie się Apel Jasnogórski w intencji Polaków na Białorusi i poszanowania prawdy historycznej.

„Dziś członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej o godz. 21:00 wyrażą swoją solidarność z Polakami mieszkającymi na Białorusi i będą modlić się o poszanowanie dla prawdy historycznej” – czytamy w mediach społecznościowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wyraźmy swą solidarność z naszymi rodakami o godz. 21:00 łącząc się na modlitwie z Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zapalamy również świecę w oknach naszych domów, prosząc by prawda była nadrzędną wartością w interpretowaniu historii. Włącz Internet, TV TRWAM, zjednocz się na modlitwie, zapal świecę i daj wsparcie tym, którzy pozostają wierni prawdzie i własnemu sumieniu na Białorusi” – napisał Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Jak informowaliśmy, we wtorek białoruska milicja zatrzymała prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelikę Borys, którą przewieziono na Komendę Wydziału Spraw Wewnętrznych Rejonu Leninowskiego miasta Grodna. Szczegóły sprawy i przyczyny zatrzymania początkowo nie były znane. Według nowych informacji opublikowanych przez Andrzeja Poczobuta ze Związku Polaków na Białorusi, jego przewodnicząca Andżelika Borys, zatrzymana wcześniej przez milicję, została tymczasowo aresztowana. Poczobut podał, że „zarzuty dotyczą organizacji jarmarku Kaziuki”, który władze Białorusi traktują jako nielegalne zgromadzenie. Za tego rodzaju zarzuty grozi do 15 dni aresztu bądź kara grzywny. Do czasu rozprawy sądowej polska działaczka przebywała w areszcie.

W czwartek białoruska milicja zatrzymała w Brześciu współzałożyciela Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego Aleksandra Nawodniczego. Jak podała białoruska, państwowa agencja informacyjna BiełTa polski działacz społeczny został zatrzymany „w sprawie o heroizację zbrodniarzy wojennych”.

Również w czwartek swoje nagrane wystąpienie opublikowała w mediach społecznościowych Anna Paniszewa. Jak stwierdziła działalność jej organizacji „miała na celu odrodzenie polskiej kultury w Brześciu i obwodzie brzeskim” oraz „upowszechniać najlepsze wzory polskiej kultury muzycznej, literackiej, historycznej wśród etnicznych Polaków Brześcia, a także wszystkich chętnych”. Paniszewa stanowczo odrzuciła oskarżenia białoruskich władz. Wystąpienie zostało nagrane w Polsce, gdzie polska działaczka przebywała w delegacji. Dzień później wróciła na Białoruś, gdzie została zatrzymana przez funkcjonariuszy.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz