Białoruska milicja zatrzymała współzałożyciela Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Organizacja społeczna stała się celem ataku białoruskich władz.

W czwartek białoruska milicja zatrzymała w Brześciu 43-letniego mężczyznę – współzałożyciela Forum będącego jedną z najbardziej żywotnych polskich organizacji na Białorusi. Jak podała białoruska, państwowa agencja informacyjna BiełTa polski działacz społeczny został zatrzymany “w sprawie o heroizację zbrodniarzy wojennych”. W ten sposób białoruskie władze zakwalifikowały zamkniętą uroczystość upamiętnienia “żołnierzy wyklętych” jaka odbyła się 28 lutego w prowadzonej przez Forum Polskiej Szkole Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu.

Biełta twierdzi, że białoruski prokurator uznał upamiętnianie “żołnierzy wyklętych” także za “rehabilitację nazizmu” i “podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym”. Według agencji zatrzymany mężczyzna został przewieziony do aresztu brzeskiego Komitetu Śledczego.

Białoruscy śledczy przeprowadzili też przeszukania w siedzibie Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, a nawet w mieszkaniach pracowników Polskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta. Śledczy przejęli sprzęt biurowy, dokumentację organizacji i inne materiały, w tym plakaty i literatura, jak podała BiełTa.

Jak informowaliśmy we wtorek, białoruskie władze zdecydowały o wyrzuceniu z Białorusi z konsulatu generalnego RP w Brześciu polskiego konsula, Jerzego Timofiejuka, który wziął udział w lokalnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Skromne obchody były organizowane przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, którym kieruje Anna Paniszewa. Także we wtorek na portalu internetowym głównego, białoruskiego dziennika państwowego „Biełaruś Siegodnia”, ukazał się artykuł Andrieja Mukowozczika, w którym autor ostro skrytykował Paniszewą przyrównując ją do „szkodnika”. Jeszcze ostrzej zaatakował liderką polskiej organizacji brzeski wideobloger Jurij Uwarow.

W środę prokuratura brzeska wszczęła postępowanie w sprawie „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym” do jakiego miało dojść w trakcie obchodów ku czci „żołnierzy wyklętych” zorganizowanych przez Forum Paniszewej. Jego działalność i atak propagandowy na nie został szerzej skomentowany na naszym portalu w artykule „Łukaszenko wymierzył cios Polsce i kresowym Polakom”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek swoje nagrane wystąpienie opublikowała prezes Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego Anna Paniszewa. Jak stwierdziła działalność jej organizacji “miała na celu odrodzenie polskiej kultury w Brześciu i obwodzie brzeskim” oraz “upowszechniać najlepsze wzory polskiej kultury muzycznej, literackiej, historycznej wśród etnicznych Polaków Brześcia, a także wszystkich chętnych”. Paniszewa stanowczo odrzuciła oskarżenia białoruskich władz.

belta.by/kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply