W środę wysłanniczka Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu Cherrie Daniels oświadczyła, że przyjęcie procedowanej w Sejmie RP noweli Kodeksu postępowania administracyjnego wywoła „nieodwracalne szkody zarówno dla Żydów, jak i nie-Żydów” w kwestii zwrotu mienia. Zdaniem portalu Spectrum News 1, USA zwiększają w ten sposób presje na Polskę.

Jesteśmy rozczarowani, że polski rząd i opozycja zbyt często celowo mylą restytucję mienia lub odszkodowania z reparacjami za II wojnę światową – oświadczyła Cherrie Daniels. „Chcielibyśmy, aby polski rząd przynajmniej zmienił ustawę, tak aby wnioskodawcy z nierozstrzygniętymi roszczeniami mogli kontynuować ich dochodzenie w ramach istniejącego procesu administracyjnego” – dodała, cytowana przez portal Spectrum News 1. Cherrie Daniels przybyła do Polski na początku lipca br.

Amerykański portal informuje, że w środę Departament Stanu USA stwierdził, że Polska to jedyny kraj Europy, który „odnotował w ostatnim roku regres w zakresie wypełniania zobowiązań dotyczących zwrotu zagrabionego mienia lub zapewnienia odszkodowań dla ofiar Holokaustu oraz ich rodzin” – pisze portal.

Oglądaj także: Nowelizacja KPA nie zatrzyma roszczeń do mienia bezspadkowego – M. Romanowski, K. Bosak [+VIDEO]

Zdaniem portalu Spectrum News 1, jest to kolejny punkt zapalny w relacjach polsko-amerykańskich. „Inne to różnice zdań w sprawie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec oraz projekt restrykcyjnej ustawy medialnej” – pisze medium.

Czytaj także: Amerykańscy senatorowie apelują do Dudy, chcą by zawetował nowelizację KPA

W ubiegłym tygodniu izraelskie media podawały, że szef MSZ Izraela przewodzi rozmowom z USA celem wywarcia presji na Polskę, by nie przyjęła nowelizacji ograniczającej możliwość dochodzenia żydowskich roszczeń majątkowych. Źródło w Departamencie Stanu twierdzi, że Waszyngton wzywa Polskę do zmiany ustawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, pod koniec czerwca Sejm przyjął nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która zmienia przepis nakazujący uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Tym samym, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji. Nowelizacja odnosi się także do roszczeń środowisk żydowskich i w tym kontekście została mocno skrytykowana przez Izrael. Podobnie postąpił rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price, który wezwał polskie władze do wstrzymania dalszego procesu legislacyjnego i wycofania się z podjętych decyzji.

Przypomnijmy, że szef przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Warszawie, charge d’affiares Bix Aliu, napisał wcześniej list do marszałek Sejmu, w którym zażądał uwzględnienia roszczeń środowisk żydowskich w polskim prawie. Po tym, jak media ujawniły sprawę listu, amerykańscy dyplomaci podjęli próby interwencji innymi kanałami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Dziennika Gazety Prawnej do Polski przyjedzie amerykańska delegacja, na czele z byłym ambasadorem USA przy UE, aby rozmawiać o reprywatyzacji. Wcześniej dyplomaci USA na różne sposoby próbowali ingerować w proces ustawodawczy, żeby doprowadzić do uwzględnienia w polskim prawie roszczeń środowisk żydowskich.

Według MSZ Izraela, przyjęta przez Sejm nowelizacja uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego czy ubiegania się o rekompensaty ze strony ocalałych z Holokaustu, ich spadkobierców i członków społeczności żydowskiej. Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid twierdzi, że „Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zostało zrobione podczas Holokaustu” i że „żadne prawo nie zmieni historii”.

7 lipca odbyło się połączone posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu na które zaproszono przedstawiciela dyplomatycznego Izraela. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zdecydował się zaprosić na posiedzenie komisji izby charge d’Affaires Izraela i USA Tal ben-Ari Yaalon i Bixa Aliu. Grodzki poszedł wręcz dalej i zaprosił na posiedzenie, na którym kształtowana była ustawa, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Zobacz także: Winnicki: nowelizacja KPA nie załatwia sprawy roszczeń „bezspadkowych”, potrzebna jest ustawa Stop447

ny1.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz