Algieria grozi wstrzymaniem dostaw gazu dla Hiszpanii

Algieria zagroziła w środę zerwaniem kontraktu na dostawy gazu do Hiszpanii, jeśli Madryt będzie chciał przesłać paliwo do „trzeciego miejsca przeznaczenia” – poinformował portal France24.

Jak poinformował portal France24, Algieria zagroziła w środę zerwaniem kontraktu na dostawy gazu do Hiszpanii, jeśli Madryt będzie chciał przesłać paliwo do „trzeciego miejsca przeznaczenia”.

Algierski państwowy gigant energetyczny Sonatrach dostarczył w 2021 r. ponad 40 procent importu gazu ziemnego do Madrytu, z czego większość była dostarczana bezpośrednio przez 750-kilometrowy rurociąg Medgaz.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5525.41 PLN    (25.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Algieria, największy eksporter gazu w Afryce, wcześniej również dostarczała gaz drugim gazociągiem GME, który łączy Hiszpanię z Algierią przez Maroko. Ale kraj w listopadzie zamknął dostawy przez GME z powodu zerwania stosunków z Marokiem.

W środę algierski minister energetyki i kopalń Mohamed Arkab powiedział, że jego hiszpański odpowiednik poinformował go, że Madryt ma „zezwolić na eksploatację w odwrotnym kierunku” rurociągu GME i że rozpocznie się „dziś lub jutro”, napisano w oświadczeniu ministerstwa energetyki.

Nie wspomniał o kraju, do którego zostanie wysłany gaz, jednak w lutym Hiszpania zapowiedziała, że ​​pomoże Rabatowi „zagwarantować jego bezpieczeństwo energetyczne”, umożliwiając mu transport gazu przez GME.

Algieria ostrzegła, że każda droga „algierskiego gazu ziemnego dostarczanego do Hiszpanii, którego miejsce przeznaczenia nie jest inne niż przewidziane w umowach, będzie uważana za naruszenie zobowiązań umownych”. Mogłoby to „skutkować rozwiązaniem umowy między Sonatrach a jej hiszpańskimi klientami”.

Algieria i Maroko były świadkami wielomiesięcznych napięć, częściowo z powodu normalizacji stosunków Maroka z Izraelem w zamian za uznanie przez Waszyngton suwerenności Rabatu nad spornym regionem Sahary Zachodniej.

Hiszpania, która jest zależna od dostaw gazu od Algierii, zerwała w marcu ze swoim wieloletnim stanowiskiem neutralności i uznała plan autonomii Maroka dla tego terytorium, byłej kolonii hiszpańskiej.

Ostrzeżenie Algierii pojawia się, gdy Europa zmaga się z problemem uniezależnienia się od rosyjskiej energii po inwazji na Ukrainę. Rosyjski państwowy gigant energetyczny Gazprom, wstrzymał w środę wszelkie dostawy gazu do Polski i wysoce zależnej Bułgarii, co podniosło widmo niedoboru w regionie i całej Europie.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz