Szefowa KE Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek, że UE pomoże Finlandii w walce ze stymulowaną przez Rosję nielegalną imigracją. Zadeklarowała, że ​​UE wesprze w tym zakresie Finlandię kwotą 230 mln euro.

Unia Europejska pomoże Finlandii chronić jej wschodnią granicę przed “instrumentalnym wykorzystywaniem” imigrantów przez Rosję – zadeklarowała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W ubiegłym roku Finlandia zamknęła granicę z Rosją w związku z rosnącą liczbą imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy zaczęli pojawiać się na granicy. Helsinki oskarżają Moskwę o wykorzystywanie presji migracyjnej, jak wcześniej robiła to Białoruś w przypadku Polski i Litwy.

Podczas piątkowej wizyty na fińsko rosyjskiej granicy, szefowa KE Ursula von der Leyen zadeklarowała, że UE pomoże Finlandii w walce ze stymulowaną przez Rosję nielegalną imigracją.

Przeczytaj: Od początku tygodnia ponad 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

“Wszyscy wiemy, że Putin i jego sojusznicy instrumentalizują imigrantów, aby przetestować naszą obronność i spróbować nas zdestabilizować. Teraz Putin skupia się na Finlandii” – powiedziała.

“Bez wątpienia jest to odpowiedź na Wasze zdecydowane wsparcie dla Ukrainy i przystąpienie do NATO” – dodała.

Von der Leyen zadeklarowała, że ​​UE wesprze w tym zakresie Finlandię kwotą 230 mln euro (245 mln dolarów) i pomocą operacyjną ze strony unijnej agencji granicznej Frontex. Podkreśliła, że ​​Komisja współpracuje również z krajami pochodzenia migrantów.

“Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo Finlandii, ale o bezpieczeństwo Unii Europejskiej. Jesteśmy w tym razem” – oświadczyła szefowa KE.

Zobacz także: Słowacja “jednoznacznie odrzuca nową europejską politykę migracyjną”

reuters.com / apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply