W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba nielegalnych imigrantów, którzy próbują przedostać się z Rosji do Finlandii. Pochodzą głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Od sierpnia br. 91 osób nieposiadających wymaganych dokumentów próbowało przekroczyć wschodnią granicę z Finlandią – podało w niedzielę radio Yle, powołując się na fińską straż graniczną. To obywatele państw trzecich, dla których Rosja była krajem tranzytowym. Pochodzili głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki. Chcieli azylu w Finlandii.

Jak czytamy, wcześniej rosyjskie służby nie zezwalały na przejazd takich osób, ale “teraz to się zmieniło”. “Trudno prognozować, ale wydaje się, że zjawisko będzie narastać” – oświadczył na antenie radia Yle zastępca komendanta jednostki straży granicznej w płd.-wsch. Finlandii, Jukka Lukkari.

Dowództwo fińskiej straży granicznej uważa, że zjawisko prawdopodobnie ma związek z międzynarodową przestępczością.

Przeczytaj: Finlandia chce uzależnić wysokość świadczeń dla imigrantów od znajomości języka urzędowego

W poniedziałek do fińskich przejść granicznych dotarło z Rosji ponad 20 osób bez odpowiednich dokumentów, a w ciągu całego poprzedniego tygodnia takich osób było ok. 30. Pochodziły głównie z Iraku, Syrii, Jemenu czy Somalii.

W okresie styczeń-wrzesień br. do Finlandii przybyło prawie 3200 osób ubiegających się o azyl.

Władze Finlandii podkreślają, że stosując nowe przepisy przeciwdziałające wpływom hybrydowym, mogą zamknąć granicę, dopuszczając składanie wniosków azylowych tylko w jednym miejscu.

Zobacz także: Finlandia zamyka granicę dla samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi

yle.fi / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply