Grudzień przyniósł syryjskim siłom rządowym wielkie zwycięstwo w postacie ostatecznego zajęcia Aleppo. Nie obyło się jednak i bez straty Palmiry. Jak wygląda sytuacja wojenna na innych frontach Syrii?

Portal Almasdarnews.com śledzący konflikt w Syrii podkreśla, że grudzień przyniósł najbardziej istotne zmiany w sytuacji militarnej w Syrii. Kapitalne znaczenie ma oczywiście odbicie, po ponad czterech latach, Aleppo z rąk sił antyrządowych. Analitycy portalu przewidują, że teraz główne wysiłki Syryjskiej Armii Arabskiej i jej sojuszników zostaną skierowane na ofensywę w położonej na zachód od Aleppo prowincji Idlib. Prowincja ta stanowi największy w Syrii zwarty obszar opanowany przez koalicję ugrupowań antyrządowych, wśród których główną rolę odgrywa Dżabhat Fatah asz-Szam, czyli dawny Dżabhat an-Nusra – syryjskie skrzydło Al-Kaidy. To właśnie do prowincji Idlib wywiezieni zostali ostatni dżihadyści z Aleppo, którzy wynegocjowali taki warunek zaprzestania walk. Porozumienie to zostało zresztą zawarte pod auspicjami Rosji i Turcji. Według eksperta od spraw bliskowschodnich i terroryzmu Wojciecha Szewko porozumienie to było natomiast sabotowane przez Irańczyków, domagających się likwidacji wszystkich oddziałów antyrządowych w Aleppo. Irańczycy od lat angażują się militarnie w Syrii, mniej widowiskowo, ale w większym stopniu niż Rosjanie. Irańczycy wysłali na pomoc Baszarowi al-Asadowi oficerów elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i dzięki nim w Syrii walczą po jego stronie tysiące szyitów z Libanu i Iraku.

Szewko potwierdził także, że ugrupowania antyrządowe zawiązały wczoraj w prowincji Idlib nową koalicję – Syryjski Korpus Islamski. Najsilniejszymi organizacjami w niej są ekstremistyczne Dżabhat Fatah asz-Szam oraz Ahrar asz-Szam. Dołączyła do niej jednak także Failaq asz-Szam, którą to organizację Amerykanie przedstawiali doychczas jako “umiarkowanych rebeliantów”.

Zaangażowanie w Aleppo znacznych sił w Aleppo, połączone z zupełnie niespodziewaną koncentracją sił ISIS w prowincji Hims doprowadziło do utraty na rzecz tych ekstremistów położonej w centrum kraju Palmiry. W prowincji tej opanowali oni szereg pól naftowych i puntków wydobycia gazu ziemnego. ISIS przypuściło także szereg ataków na odcięte pozycje sił rządowych w Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, ale ataki zostały odbite.

Siły rządowe powoli ograniczają terytorium kontrolowane przez bojowników na terenach na wschód od Damaszku. Pewne sukcesy odniosła także ofensywa wzdłuż linii demarkacyjnej oddzielającej okupowane przez Izrael Wzgórza Golan.

almasdarnews.com/twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply