PiS podkreśla swoje prounijne nastawienie, postulując m.in. wzmocnienie kompetencji Rady Europejskiej w odniesieniu do Komisji Europejskiej, zwiększając uprawnienia parlamentów narodowych. Jednocześnie, chce wzmocnieniem roli UE w stosunkach międzynarodowych, a zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.

Podczas sobotniego kongresu, PiS przyjęło specjalną uchwałę ws. Unii Europejskiej. Zdaniem tej partii, w warunkach kryzysu UE władze Polski są uprawnione, aby wystąpić z projektem odnowy Unii. W uchwale zaznaczono, że PiS przez całe 15 lat swego istnienia konsekwentnie popiera uczestnictwo Polski w integracji europejskiej. Jednak w ostatnim czasie Unia „zmieniła się w złym kierunku”.

„Zamiast koncentrować się na obronie interesów Europy oraz państw członkowskich, zaczęła się zajmować sprawami, które powinny być regulowane w państwach członkowskich”– twierdzą politycy PiS, co ich zdaniem podważyło model integracji ustanowiony w traktatach europejskich i doprowadziło do kryzysu, którego skutkiem był Brexit. Zaznaczono, że instytucje europejskie okazały się być niezdolne do zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego na wschodniej i południowej flance UE. Zdaniem PiS, wynik brytyjskiego referendum to impuls do zmian. Dodając, że narody europejskie sprzeciwiają się „wizji budowy superpaństwa europejskiego lub europejskiej federacji”.

W uchwale znajduje się postulat, żeby zamiast hasła „więcej Unii” stosować hasła: „Europa wielu narodów” i „Europa solidarnych państw”.

„Chcemy odnowienia Unii, unijne co niezbędne, narodowe co możliwe”– czytamy w dokumencie. Zdaniem PiS, plan naprawy UE powinien być m.in. ofertą wejścia do niej „dla innych państw”. Stwierdzono, że obowiązkiem Unii Europejskiej jest bycie regulatorem wspólnego rynku, strażnikiem wolności przemieszczania się osób i swobodnego przepływu kapitału. PiS opowiada się jednocześnie za wzmocnieniem pewnych kompetencji UE:

„Opowiadamy się za wzmocnieniem roli Unii Europejskiej w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, ale jednocześnie za pozostawieniem państwom narodowym większej podmiotowości w sprawach wewnętrznych”.

Zdaniem PiS, należy również wzmocnić kompetencje Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej w odniesieniu do Komisji Europejskiej. Parlamenty narodowe powinny mieć większy udział w procesie stanowienia prawa unijnego, wykonywania kontroli nad działalnością Komisji Europejskiej czy stosowania zasady pomocniczości.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zan
    zan :

    To są sprzeczne postulaty. tzn. wzmocnienie krajowych parlamentów, ale jednocześnie ich umniejszenie przez wzrost znaczenia Komisji UE na niwie międzynarodowej. PiS mataczy.