Według portalu zw.lt sekretarz Związku Polaków na Litwie Paweł Stefanowicz został zatrzymany na terytorium Polski i przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Powołując się na „nieoficjalne źródła” portal zw.lt nastawiony krytycznie wobec Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz Związku Polaków na Litwie twierdzi, że „przed kilkoma dniami” na terytorium Polski zatrzymany został sekretarz ZPL Paweł Stefanowicz. Polak z Wileńszczyzny został przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i tam przesłuchany w sprawie rozpoczętej po zawiadomieniu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie dotyczące nieprawidłowości związanych z rozliczaniem dotacji udzielonej Związkowi Polaków na Litwie na dofinansowanie druku „Naszej Gazety”.Portal cytuje odpowiedź jaką jego redakcja otrzymała od warszawskiej prokuratury – „W toku postępowania prokurator wydał postanowienia o przedstawieniu Michałowi M.- Prezesowi ZPL oraz Pawłowi S. – sekretarzowi ZPL, zarzutów popełnienia czynów z art. 286 § 1 k.k. i z art. 270 § 1 k.k.  Za czyny te grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Dotychczas postanowienie o przedstawieniu zarzutów zostało ogłoszone Pawłowi S. Termin przesłuchania Michała M. był wyznaczany dwukrotnie” – napisała prokurator Izabela Dołgań – Szymańska. Twierdzi ona, że prezes Mackiewicz dwukrotnie nie stawił się na przesłuchanie, lecz prokuratura podejmuje działania by przeprowadzić z nim „czynności procesowe”. Prokurator nie chciała ujawnić jakie działania w sprawie prezesa ZPL są podejmowane.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Warszawska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie oskarżyła w czerwcu prezesa ZPL i jego sekretarza o sfałszowanie faktury sugerując nieprawidłowe wydatkowanie dotacji z Polski. Fundacją zarządzają obecnie osoby znane z popierania ideologii giedroyciowskiej. Sekretarz Rady Fundacji Maria Przełomiec ostro zaatakowała niedawno Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, jej przewodniczącego Waldemara Tomaszewskiego a także prezesa ZPL Michała Mackiewicza. W specjalnym komunikacie Biuro Prasowe AWPL-ZChR udowodniło, że wygłaszając swoje oskarżenia Przełomiec wielokrotnie mijała się z prawdą.

zw.lt/kresy.pl

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mariusz67 :

  To nic innego jak usiłowanie zniszczenia ostatniego mocnego bastionu polskości na Kresach, który zbudowali Polacy na Litwie, choć są poddawani silnej lituanizacji, a Warszawa od dawna nie realizuje misji rzetelnego – głównie politycznego – wsparcia w ich walce o polskość. Giedroyciowcy z III RP już rozbili i zmarginalizowali Polaków na Ukrainie i Białorusi, którzy teraz nic tam nie znaczą i są w pełni kontrolowani i sterowani z Warszawy, wszystko aby władze III RP mogły dowolnie układać się z Kijowem i Mińskiem. Ten sam scenariusz chcą zrealizować na Litwie, stąd bezpardonowy atak na ZPL. Ale Polacy na Litwie są zaprawieni w zmaganiach z przeciwnościami, to wytrzymają to wszystko: szantaże, ohydne kłamstwa (ostatnio „zasłynęła” niejaka Przełomiec), groźby, sądy i inne metody wrogów polskości, zarówno z Litwy jak i ze strony niektórych urzędników III RP.

  • anka :

   @mariusz67 Cała „afera” jest sztuczna. Nie zginęła ani jedna złotówka, wszystkie pieniądze poszły na sprawy polskości, co najwyżej wyjaśnienia wymagał sposób fakturowania środków. Ale tu nie tylko widać brak dobrej woli i zwykłej ludzkiej życzliwości, ale na odwrót: wściekłość, agresję, oszczerstwa i manipulacje kierowane w stronę Wilniuków.

 2. arczi :

  Atak na Wilniuków został przygotowany z wyprzedzeniem. Już we wrześniu 2016 roku Jan Dziedziczak wtedy wicemister MSZ ds. Polonii powiedział na zjeździe w Rzeszowie, że należy zmienić (!!!) prezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Polaków na Litwie (!!!) czyli wprowadzić tam ludzi uległych i bezwolnych. Dziedziczak zmienił szefa Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i wstawił tam swojego człowieka Mikołaja Falkowskiego. A ten zaczął realizować plan, kilka miesięcy później znalazły się rzekome „kwity” co dało początek ohydnemu atakowi na ZPL. Brednie Przełomiec, też przecież związanej z Fundacją, to tylko jeden z elementów tej brudnej nagonki.