Rada Unii Europejskiej zdecydowała o przedłużeniu sankcji nałożonych na szereg prorosyjskich polityków w Mołdawii, których oskarża o destabilizację tego państwa.
Rada Unii Europejskiej przedłużyła o rok sankcje „przeciwko osobom odpowiedzialnym za działania mające na celu destabilizację, podważenie lub zagrożenie suwerenności i niepodległości Mołdawii”. Informację tę opublikowano na stronie internetowej instytucji 29 kwietnia, jak podał regionalny portal w Mołdawii Gagauzinfo.md.
„Rada UE postanowiła przedłużyć sankcje wobec osób odpowiedzialnych za próby destabilizacji, podważenia lub zagrożenia suwerenności i niepodległości Mołdawii do 29 kwietnia 2026 r.” – można przeczytać w oświadczeniu przytoczonym przez portal.
Rada uznała, iż “próby destabilizacji Mołdawii nasiliły się od początku agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i stały się bezpośrednim zagrożeniem dla stabilności i bezpieczeństwa zewnętrznych granic UE. Unia Europejska nadal stanowczo wspiera Mołdawię i jej aspiracje do pokoju, zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego w obliczu zewnętrznych nacisków”.
Na “czarnej liście” Unii Europejskiej znajdują się obecnie szereg mołdawskich polityków. Ilan Șor skazany w Mołdawii za przestępstwa finansowe a przy tym założyciel partii Șor, która została już zdelegalizowana przez władze poradzieckiego państwa; Gheorghe Cavcaliuc – były wysoki oficer mołdawskiej policji współpracujący z partią Șor; Marina Tauber – parlamentarzystka, która weszła w jego skład z ramienia partii Șor; były funkcjonariusz straży granicznej Kirył Guzun; Arina Korszikowa – polityk powiązana z małą partią “Szansa”; Dumitru Quitoraga i Maria Albot – byli działacze partii Șor.
Wśród objętych sankcjami są też przedstawiciele władz autonomicznej prowincji Gaugauzji, której mieszkańcy odznaczają się antyunijnym i prorosyjskim nastawieniem. Wśród nich szefowa władz regionu Jewgienija Hucuł, zastępcy przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Gagauzji Ilia Uzun i Wiktor Pietrow, doradcy Hucuł – Michaił Vlah i Jurij Kuzniecow.
Czytaj także: Przywódczyni autonomicznego regionu Mołdawii wyjdzie z aresztu
Pod unijne sankcje podpadają również dwa mołdawskie podmioty prawne: Stowarzyszenie Ludzi w Pagonach „Tarcza Ludowa” i stowarzyszenia„Eurazja”.
Wspomnianym pakietem akcji objęte są również dwie osoby powiązana z rosyjskimi służbami specjalnymi, które Bruksela uznaje za ingerujących w wewnętrzne sprawy Mołdawii.
Rada UE przedłużyła także sankcje wobec Vlada Plahotniuca, oligarchy i polityka odgrywający pierwszorzędną rolę w mołdawskiej polityce w ubiegłej dekadzie. Sprawa Plahotniuca nie jest powiązana z wyżej wymienionymi, a on sam wygrał w paździeniku w pierwszej instancji postępowanie sądowe w sprawie sankcji nałożonych na niego przez Unię Europejską.
Każda osoba objęta sankcjami ma zakaz wjazdu do Unii Europejskiej, a jej aktywa w krajach UE zostają zamrożone.
gagauzinfo.md/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!