Vlad Plahotniuc, oligarcha i polityk odgrywający pierwszorzędną rolę w mołdawskiej polityce w ubiegłej dekadzie wygrał postępowanie sądowe w sprawie sankcji nałożonych na niego przez Unię Europejską.
Generalny Sąd Unii Europejskiej podjął w środę decyzję o anulowaniu decyzji Rady Unii Europejskiej z 2023 r. o obłożeniu sankcjami Vlada Plahotniuca, podał mołdawski portal Point.md. Izba jest sądem pierwszej instancji UE. Europejscy sędziowie uzasadniali swoją decyzję faktem, że Rada Unii Europejskiej w swojej decyzji z 2023 roku nie określiła powodów i dowodów, które stanowiły podstawę umieszczenia Plahotniuca na liście osób objętych sankcjami za działania destabilizujące Republikę Mołdawii.
Decyzja Sądu UE nie jest ostateczna i Rada Unii może odwołać się w terminie do dwóch miesięcy. Ewentualne odwołanie zostanie rozpatrzone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W komentarzu dla „Europa Libera” Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii stwierdziło, że nie zna więcej szczegółów decyzji, ale „osoba ta pozostanie na liście sankcyjnej UE, między innymi na podstawie decyzji z 2024 r. i dodatkowych dowodów”. „Argumentów i decyzji Rady UE w tej sprawie jest kilka, więc nie wszystkie możliwości odwołania zostały wyczerpane” – stwierdził urząd.
W 2023 r. sankcjami UE zostało objętych czworo Mołdawian: Palhotniuc, Ilan Șor. Marina Tauber, Ilan Shor, Gheorghe Cavcaliuc i Rosjanin Igor Czjka znaleźli się na liście osób objętych sankcjami UE w 2023 r. za próby destabilizacji Republiki Mołdawii. Sankcje pociągają za sobą ograniczenia w podróżowaniu do UE i zamrożenie majątku, który osoby objęte sankcjami posiadają w unijnej jurysdykcji.
Nałożenie tych sankcji stało się możliwe dzięki nowemu systemowi sankcji przyjętemu przez UE na wniosek władz Mołdawii.
Plahotniuc to wszechpotężny niegdyś w Mołdawii polityk i oligarcha podejrzany o pranie pieniędzy na wielką skalę. W toku dochodzenia ustalono, że w latach 2013–2015 Plahotniuc i jego wspólnicy opracowali system zawładnięcia mieniem, w tym nieruchomościami, za pomocą podmiotów gospodarczych, zarówno zarejestrowanych w Mołdawii, jak i poza nią, w tym firm z rajów podatkowych. Był oskarżony wyprowadzenie co najmniej 18 milionów dolarów i 3,5 miliona euro m.in. z trzech zlikwidowanych banków poprzez „bezzwrotne pożyczki”.
Poprzez wpływy finansowe, zakulisowe machinacje wspierane szantażami, Plahotniuc przejął w ubiegłej dekadzie decydujący wpływ na mołdawską politykę przewyższając nieformalną władzą prezydentów i premierów państwa.
W 2019 r. oligarcha opuścił Mołdawię w czerwcu 2019 roku, zaraz tym, jak kierowana przez niego partia zapowiedziała przejście do opozycji. Następnie zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Partii Demokratycznej i mandatu parlamentarzysty. Jego obalenie było wspólną akcją prorosyjskiej Partii Socjalistów i kręgów prozachodnich liberałów.
point.md/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!