Rosyjska “Niezawisimaja Gazieta” opublikowała wywiad z niemieckim historykiem i ekspertem Aleksandrem Rahrem, w którym ocenił on, że amerykańska dyplomacja rozpoczęła akcję w sprawie konfliktu mołdawskiego.

Rosyjska gazeta poprosiła Rahra, wpływowego niemieckiego eksperta do spraw stosunków z Rosją by skomentował rezolucję Zgromadzania Ogólnego ONZ z 22 czerwca wzywającą do wycofania rosyjskiego kontyngentu z Naddniestrza – separatystycznej republiki w regionie będącym oficjalnie częścią terytorium Mołdawii. Fragmenty wywiadu cytuje mołdawski portal Point.md.

Rahr uznał, że Unia Europejska, gnębiona poważnym kryzysem, nie jest w stanie prowadzić długofalowej i intensywnej polityki wobec Mołdawii i w związku z tym oddała inicjatywę w tym zakresie dyplomacji amerykańskiej. To właśnie jej przypisuje rolę inspiratora wspomnianej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. “Kierownictwo Mołdawii, jej parlament i rząd, nie byłyby w stanie “przeprowadzić” przez ONZ rezolucji o wycofaniu rosyjskich wojsk z Naddniestrza. Za powodzeniem tego przedsięwzięcia stoją USA, celem których jest wyparcie Rosji z przestrzeni poradzieckiej” – ocenił Rahr ostrzegając jednak amerykańskich polityków przed prorosyjskim stanowiskiem mieszkańców separatystycznego regionu – “w Naddniestrzu żyją ludzie, którzy mają swoje poglądy na temat obecności Rosji w regionie i Amerykanom przyjdzie się z tym liczyć”.

“Amerykanie już zajęli się mołdawskimi wyborami, najpierw samorządowymi, a jesienią parlamentarnymi. Cel – wzmocnić prozachodnią orientację republiki, nie dopuścić do zmiany wektora polityki zagranicznej na eurazjatycki, prorosyjski” – powiedział niemiecki ekspert. Choć rezolucja ONZ z sprawie rosyjskich wojsk w Naddniestrzu nie ma mocy wiążącej to Rahr uznaje ją za manifestację siły Waszyngtonu, mającą zademonstrować Rosjanom amerykańskie zaangażowanie. Rosja odpowiedziała zresztą swoją demonstracją poprzez intensywne ruchy jej żołnierzy w Naddniestrzu z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, co oprotestował mołdawski rząd.

59-letni Rahr jest z wykształcenia historykiem specjalizującym się w obszarze Europy Wschodniej. Od strony matki – Rosjanki jest potomkiem oficera armii białych walczących w czasie wojny domowej w Rosji z bolszewikami. Współpracownik niemieckich think-tanków, przedsiębiorstw i Radia Wolna Europa, należy do rosyjskiego klubu dyskusyjnego zwanego Klubem Wałdajskim i do ukraińskiego zrzeszenia dyrektorów Yalta European Strategy (YES), jest także dyrektorem Forum Niemiecko-Rosyjskiego. Rahr uważany jest za osobą mającą wpływ na niemieckich polityków.

Naddniestrze jest zdominowanym przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) regionem na terytorium Mołdawii. W czasie rozkładu Związku Radzieckiego miejscowi mieszkańcy wypowiedzieli posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie domowej zakończonej w 1992 r., wywalczyli faktyczną niepodległość. Naddniestrze własnego prezydenta, armię, siły bezpieczeństwa, urzędy podatkowe i walutę. Naddniestrza nie uznało jednak żadne państwa, także Rosja, która jednocześnie wspiera je gospodarczo i politycznie. Jednocześnie w Naddniestrzy stacjonuje batalion rosyjskiej armii w ramach sił pokojowych, na które składa się także oddział wojsk Mołdawii i miejscowych separatystów.

Czytaj także: Prezydent Naddniestrza chce zmienić wizerunek nieuznawanej republiki [+VIDEO]

point.md/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. JeszczePolska
    JeszczePolska :

    E no co tak skromnie… jak szaleć to szaleć Babilonie!!
    W zasadzie, to USA powinny żądać wycofania wojsk rosyjskich z Rosji!I będzie po sprawie!
    I spełnia się wreszcie konwulsyjne kilkusetletnie próby , zabiegi ,podchody do Rosji!I zapanuje pokój i sprawiedliwość i demokracja!