Rosyjska „Niezawisimaja Gazieta” opublikowała wywiad z niemieckim historykiem i ekspertem Aleksandrem Rahrem, w którym ocenił on, że amerykańska dyplomacja rozpoczęła akcję w sprawie konfliktu mołdawskiego.

Rosyjska gazeta poprosiła Rahra, wpływowego niemieckiego eksperta do spraw stosunków z Rosją by skomentował rezolucję Zgromadzania Ogólnego ONZ z 22 czerwca wzywającą do wycofania rosyjskiego kontyngentu z Naddniestrza – separatystycznej republiki w regionie będącym oficjalnie częścią terytorium Mołdawii. Fragmenty wywiadu cytuje mołdawski portal Point.md.

Rahr uznał, że Unia Europejska, gnębiona poważnym kryzysem, nie jest w stanie prowadzić długofalowej i intensywnej polityki wobec Mołdawii i w związku z tym oddała inicjatywę w tym zakresie dyplomacji amerykańskiej. To właśnie jej przypisuje rolę inspiratora wspomnianej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. „Kierownictwo Mołdawii, jej parlament i rząd, nie byłyby w stanie „przeprowadzić” przez ONZ rezolucji o wycofaniu rosyjskich wojsk z Naddniestrza. Za powodzeniem tego przedsięwzięcia stoją USA, celem których jest wyparcie Rosji z przestrzeni poradzieckiej” – ocenił Rahr ostrzegając jednak amerykańskich polityków przed prorosyjskim stanowiskiem mieszkańców separatystycznego regionu – „w Naddniestrzu żyją ludzie, którzy mają swoje poglądy na temat obecności Rosji w regionie i Amerykanom przyjdzie się z tym liczyć”.

„Amerykanie już zajęli się mołdawskimi wyborami, najpierw samorządowymi, a jesienią parlamentarnymi. Cel – wzmocnić prozachodnią orientację republiki, nie dopuścić do zmiany wektora polityki zagranicznej na eurazjatycki, prorosyjski” – powiedział niemiecki ekspert. Choć rezolucja ONZ z sprawie rosyjskich wojsk w Naddniestrzu nie ma mocy wiążącej to Rahr uznaje ją za manifestację siły Waszyngtonu, mającą zademonstrować Rosjanom amerykańskie zaangażowanie. Rosja odpowiedziała zresztą swoją demonstracją poprzez intensywne ruchy jej żołnierzy w Naddniestrzu z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, co oprotestował mołdawski rząd.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

59-letni Rahr jest z wykształcenia historykiem specjalizującym się w obszarze Europy Wschodniej. Od strony matki – Rosjanki jest potomkiem oficera armii białych walczących w czasie wojny domowej w Rosji z bolszewikami. Współpracownik niemieckich think-tanków, przedsiębiorstw i Radia Wolna Europa, należy do rosyjskiego klubu dyskusyjnego zwanego Klubem Wałdajskim i do ukraińskiego zrzeszenia dyrektorów Yalta European Strategy (YES), jest także dyrektorem Forum Niemiecko-Rosyjskiego. Rahr uważany jest za osobą mającą wpływ na niemieckich polityków.

Naddniestrze jest zdominowanym przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) regionem na terytorium Mołdawii. W czasie rozkładu Związku Radzieckiego miejscowi mieszkańcy wypowiedzieli posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie domowej zakończonej w 1992 r., wywalczyli faktyczną niepodległość. Naddniestrze własnego prezydenta, armię, siły bezpieczeństwa, urzędy podatkowe i walutę. Naddniestrza nie uznało jednak żadne państwa, także Rosja, która jednocześnie wspiera je gospodarczo i politycznie. Jednocześnie w Naddniestrzy stacjonuje batalion rosyjskiej armii w ramach sił pokojowych, na które składa się także oddział wojsk Mołdawii i miejscowych separatystów.

Czytaj także: Prezydent Naddniestrza chce zmienić wizerunek nieuznawanej republiki [+VIDEO]

point.md/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz