Prezydent nieuznawanej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej domagał się od swoich urzędników by budowali je wizerunek z myślą o przyciągnięciu turystów i inwestorów.

Prezydent Naddniestrza Wadim Krasnosielski zaprosił do swojej siedziby szefa administracji prezydenta i szefa rządu, ministra spraw zagranicznych, państwowego komitetu celnego, państwowej służby prasowej i szefa lokalnej, publicznej telewizji TSW. Tematem posiedzenia była kwestia wizerunku nieuznawanej międzynarodowo republiki.

Krasnosielski “nie pierwszy raz porusza ten temat, zwracając uwagę, że Naddniestrze to współczesne państwo, mieszkańcy którego mają z czego być dumni. Historia, kultura i tradycje w całym ich bogactwie i różnorodności harmonijnie łączą się tutaj ze współczesnymi osiągnięciami, rozwijającą się gospodarką, interesującymi osobistościami” – można przeczytać w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Naddniestrza. Sugerował on, że właśnie to powinno kształtować obraz regionu, a nie “konflikt mołdawsko-naddniestrzański, siły pokojowe, utrzymane pomniki Lenina i wspomnienia o przemysłowych gigantach z czasów radzieckich” bo “to nie to czym może zainteresować turystów i potencjalnych inwestorów dzisiejsze Naddniestrze”.

Krasnosielski podkreślił, że obecna narracja wielu mediów nie oddaje dobrze rzeczywistej sytuacji w Naddniestrzu. Domagał się do miejscowych mediów publicznych “korekty” ich pracy. Wskazywał na dwa problemy. Po pierwsze “niedostateczne wykorzystanie możliwości internetu i zapełnianie go kiepskimi, mało wiarygodnymi lub tracącymi aktualność informacjami”, po drugie brak jednolitej strategii wizerunkowej instytucji nieuznawanej republiki. Jej prezydent zapowiedział już powołanie specjalnej stałej komisji, która zajmie się polityką wizerunkową.

Szef państwowej telewizji republiki Igor Nikiticzenko wskazywał jednak na problemy techniczne, związane ze słabej jakości i w dużej części przestarzałym sprzętem jaki ma do dyspozycji jego instytucja. Skarżył się, że TSW ma tylko 9 profesjonalnych kamer, co sprawia, że część ważnych wydarzeń nie może być relacjonowana przez dziennikarzy stacji. Krasnosielski obiecał przyznanie odpowiednich funduszy, które zaspokoją potrzeby publicznego nadawcy.

Mówiąc o rozwoju turystyki, prezydent Naddniestrza łączył duże nadzieje z udostępnieniem dla zwiedzających twierdzy w Benderach, która do tej pory była zamkniętym obiektem wojskowym. Turyści będą mogli wchodzić do twierdzy po 7 października bieżącego roku.

Naddniestrze jest zdominowanym przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) regionem na terytorium Mołdawii. W czasie rozkładu Związku Radzieckiego miejscowi mieszkańcy wypowiedzieli posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie domowej zakończonej w 1992 r., wywalczyło faktyczną niepodległość. Ma własnego prezydenta, armię, siły bezpieczeństwa, urzędy podatkowe i walutę. Naddniestrza nie uznało jednak żadne państwa, także Rosja, która jednocześnie wspiera je gospodarczo i politycznie.

Czytaj także: Prezydent Mołdawii odwiedził separatystyczny region [+VIDEO]

president.gospmr.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply