W Lublinie 22-23 czerwca br. odbędzie się Kongres Środowisk Kresowych RP i konferencja naukowa „Wołyń ’43: Walka o pamięć – Walka o Polskę”. „Już najwyższy czas, żeby głos środowisk kresowych wybrzmiał jednoznacznie, nie był podzielony i żeby dotarł do władz Polski. Żeby uświadomił im, że nie można lekceważyć tego głosu” – mówi współorganizator, prof. Włodzimierz Osadczy. Portal Kresy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Już za kilka dni, 22-23 czerwca br. w Lublinie odbędzie się Kongres Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej „Tożsamość-Pamięć-Przyszłość” i konferencja naukowa „Wołyń ’43: Walka o pamięć – Walka o Polskę”.

W trakcie konferencji wystąpią m.in. ks. bp Marian Buczek, były ordynariusz Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej (obecnie biskup senior tej diecezji), ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski, prof. Ryszard Szczygieł, prof. Czesław Partacz, prof. Bogusław Paź, dr hab. prof. Włodzimierz Osadczy, ks. prof. dr Józef Marecki, dr hab. Andrzej Zapałowski, dr Leon Popek, dr Lucyna Kulińska, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, o. Tadeusz Rydzyk, czy Stanisław Srokowski.

– Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który będzie jednym z najważniejszych uczestników tego forum, powiedział, że jego zdaniem kongres i konferencje, które planujemy w Lublinie, będą najważniejszym wydarzeniem kresowym 2018 roku – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy z Centrum Ucrainicum KUL i prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, głównego organizatora Kongresu i konferencji.

– Z pewnością udało się nam zgromadzić najlepszych znawców i specjalistów od spraw kresowych i dotyczących kwestii ludobójstwa, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Będą również przedstawiciele Polaków na Litwie – mówi prof. Osadczy. – To, że ks. abp Mokrzycki osobiście zechciał objąć patronatem to wydarzenie świadczy, że łączy ono środowiska polskie, katolickie i kresowe.

Prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego zaznacza, że Kongres ma mieć również znaczenie konsolidujące środowiska kresowe. – Chyba już najwyższy czas, żeby głos środowisk kresowych wybrzmiał jednoznacznie, nie był podzielony i żeby dotarł do władz Polski. Żeby uświadomił im, że nie można lekceważyć tego głosu i nie można naigrywać się ze środowisk, które przechowują pamięć m.in. o ludobójstwie. Nią nie można kupczyć, ani narażać jej na szwank.

Profesor przyznał, że organizatorzy napotykają obecnie na „wielkie przeszkody, różnej natury”, co według niego świadczy o tym, jak ważne jest to wydarzenie.

W ostatnim czasie patronatu nad wydarzeniem odmówił Wojewoda Lubelski, na co nieoficjalnie miano naciskać z Warszawy. Według naszych informacji, także urzędnicy z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie otrzymali swego rodzaju zakaz uczestnictwa w Kongresie Środowisk Kresowych. Ponadto, na parę tygodni przed Kongresem ze współorganizacji wycofał się lubelski oddział IPN, który wcześniej brał udział w przygotowaniach.

Portal Kresy.pl jest patronem medialnym Kongresu Środowisk Kresowych RP „Tożsamość-Pamięć-Przyszłość” i konferencji „Wołyń ’43: Walka o pamięć – Walka o Polskę”, poświęconej 75 rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się w Lublinie 22-23 czerwca.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Wśród współorganizatorów są: Centrum Ucrainicum KUL, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL, Wschodnioeuropejski Instytut Nowoczesnej Edukacji, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie

Patronatu honorowego udzielił JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski Obrządku Łacińskiego, a także Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz europoseł Ryszard Czarnecki.

  Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Musicie się zjednoczyć i założyć partię która wystąpi w wyborach i będzie reprezentować wasze interesy.Dość wspierania antypolskich partii które was przed wyborami mamią a potem zdradzają.Zreszta teraz tez wam kłada “kamienie pod nogi’ .W jedności siła.Powodzenia.Grono osób zaiste zacne.

  2. zefir
    zefir :

    Zaś prezydent RP,rząd,parlament i sam IPN “walki o pamięć-walki o Polskę” jawnie nie potrzebują.Dla tych instytucji,polskich z nazwy,banderowskie na Polakach bestialskie zbrodnie winny być wyciszone,najlepiej zapomniane-strategiczną miłość z potomkami morderców im psują.

    • jwu
      jwu :

      @zefir Jest mały postęp,hurra ! 8 lipca ,czyli 3 dni przed obchodami 75 rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu, zostanie wyemitowany film Wołyń.I to na jedynce w godzinach największej oglądalności ,czyli o 20.No chyba ,że parę dni przed emisją, prezes Kurski i Czaputowicz trafią na dywanik do Deszczycy ?