Promocja wspomnień bł. bpa Grzegorza Chomyszyna, znanego m.in. z krytyki ukraińskiego nacjonalizmu, z udziałem polskiego biskupa i historyków, została zakłócona przez grupę osób w tradycyjnych ukraińskich wyszywankach. Polskiego duchownego obrzucono obelgami.

We Lwowie odbyła się promocja książki – pamiętników grekokatolickiego biskupa Grzegorza Chomyszyna, męczennika i błogosławionego Kościoła powszechnego, a także ukraińskiego patrioty, znanego z mocnej krytyki ukraińskiego nacjonalizmu. Uczestniczyli w niej dr hab. Włodzimierz Osadczy z Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, prof. Mieczysław Ryba oraz bp. Marian Buczek, autor wstępu do publikacji. Wydarzenie odbyło się pod patronatem metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego.

Spotkanie, wg relacji dr Osadczego dla portalu wPolityce.pl, nie przebiegło jednak spokojnie:

– Na promocji książki pojawiła się grupa osób, które nigdy wcześniej nie pojawiały się na naszych konferencjach. Ubrani w tradycyjne ukraińskie haftowane koszule zachowywali się skandalicznie, przerywali spotkanie, krzyczeli „hańba”. Nigdy wcześniej takie zachowania nie miały miejsca na auli biskupiej podczas naszych konferencji. Krzyczeli, że wspomnienia nie są autentyczne. Obrzucali obelgami obecnego na sali ks. bp. Mariana Buczka, (…), że jako „polski biskup” wtrąca się w sprawy Kościoła „ukraińskiego”.

Zdaniem historyka, były to osoby nasłane w celach prowokacyjnych, by podgrzać niezdrowe emocje wokół książki. – Niektóre z osób, które przyszły przerwać spotkanie, mówiły, że kontaktowały się z ukraińskimi służbami specjalnymi, aby sprawdziły czy to wspomnienia biskupa Chomyszyna nie są fałszywką– mówi dr hab. Osadczy. Dodaje, że sam nie posada rękopisu wspomnieć bpa Chomyszyna, jednak mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz służby bezpieczeństwa Ukrainy wypytywał o rękopis księdza Ihora Perechatego (po wydaniu książki ksiądz zaczął być szykanowany przez władze kościoła grekokatolickiego). Sam zachowany foliant rękopisu był przechowywany przez sprawiedliwych Kościoła grekokatolickiego, kontynuujących linię polityki kościelno-narodowej przez bł. Grzegorza Chomyszyna. – [Rękopisy] przetrwały, bo nie dowiedziały się o nich oficjalne władze kościoła grekokatolickiego– zaznacza historyk.

Bp. Chomyszyn uważał nacjonalizm ukraiński „za największą aber­rację umysłu ukraińskiego, za coś gorszego od pogaństwa”, ponieważ „nacjonalizm począł u nas przybierać cechy ducha pogańskiego, albowiem wprowadza pogańską etykę nienawiści, nakazując nienawidzić wszystkich, którzy są innej narodowości”. Krytykował również działalność metropolity Andrzeja Szeptyckiego, która doprowadziła do szerzenia się szowinizmu i nacjonalizmu ukraińskiego, w tym wśród podległych mu duchownych. Biskup przestrzegał również, że ukraińscy nacjonaliści doprowadzą naród ukraiński do ruiny. – Ubolewał, że nacjonalizm to największa herezja, która dotknęła naród ukraiński. Nazwał go bałwochwalstwem i satanizmem – mówi dr Osadczy.

Przeczytaj: Zbrodnie ukraińskich nacjonalistów na Polakach

Sama książka wywołała oburzenie ze strony hierarchii grekokatolickiej. Zdaniem dra Osadczego „to wynika z faktu, żenacjonalizm jest ideologią bliską hierarchii greckokatolickiej”.

– We wstępie do książki przytaczam ich wypowiedzi, przypominam słowa arcybiskupa Lwowa Ihora Woźniaka, który w swojej nauce pasterskiej mówił, że Stepan Bandera jest skarbem narodu. Przytaczam wypowiedź kardynała rzymskiego, byłego zwierzchnika Cerkwi greckokatolickiej Lubomyra Huzara, który mówił, że OUN to nie jest dzień przeszły, ale współczesność i świetlany przykład rozwoju społeczeństwa ukraińskiego. To są cytaty, które pokazują stosunek ukraińskich hierarchów do ideologii i postaci, których miejsce na lamusie historii. Pokazują też jak jest kształcony kler grekokatolicki– mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl. historyk. W reakcji na wydanie wspomnień błogosławionego hierarchowie grekokatoliccy wycofali książkę z części bibliotek i zakazali jej kolportażu. – Pojawiły się plotki, że to fałszywka wydana przez Polaków, twierdzono, że polskie służby specjalne zainwestowały potężne środki, aby wydać książkę– mówi dr Osadczy.

Przeczytaj: Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego

wPolityce.pl/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

24 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Ta książka to niezwykle cenna rzecz w sensie politycznym i społecznym. Nie sądzę aby ją wydano bez cichego wsparcia polskiego Rządu. Sprzedaż na Ukrainie może zostać nieoficjalnie zakazana ale od czego jest internet. Świetny jest niedawny tekst Lubomira Huzara „UPA broniła praw człowieka
  Ukraińców”. Coraz bliżej do przesilenia w stosunkach pomiędzy Polską ,a Litwą i Ukrainą. Większość
  ludzi nie jest świadoma jak blisko ze sobą te dwa kraje współpracują.

  tagore

 2. Avatar
  hamiwka :

  „Prezydent” znaczy obrońca. A maliniak nie tylko nie broni Polaków ale wprost naraża na wielkie niebezpieczeństwo. Zaprasza jankesów, kanadyjczyków itp żeby bronili nas przed kagiebistą Putinem. Maliniak dał banderowcom 4 miliardy złotych. Jest podżegaczem wojennym razem z tłustym witkiem i maciorą

 3. upadlina
  upadlina :

  a ty ćwoku pisuarowy skądżeś wyskoczył??……….Jaki to prezydent RP baranie ??!!…….Prezydent RP przyjmuje w upadlińskim kijowie defiladę nazi-banderowskich formacji ??…. To jest prezydent, który ma reprezentować Polaków??……..To nie jest żaden prezydent flimonie, tylko marionetka zarządzana z faszyngtonu, która tańczy, jak jej uSSmany zagrają !!………….Spadaj jełopie na szczaw !!

 4. kojoto
  kojoto :

  Co do tzw „UPAdliny” nic dodać nic ująć. Natomiast pan Maliniak niestety na każdym kroku udowadnia, że nie jest prezydentem nie tylko Polski, ale nawet choćby osób, które na niego głosowały. Proszę zastanowić się nad tym jakie obietnice dotychczas spełnił, jaka jest jego postawa w kluczowych dla Polski sprawach… to przecież człowiek wydmuszka jest… kolejny niestety.

 5. upadlina
  upadlina :

  Spadaj banderowski rzygu !!………..Moje wypowiedzi to prawda, która takie łachudry jak ty boli i tak ma być !!………..Maliniak jest dla takiego idioty jak ty prezydentem, a dla mnie tylko kukłą, poruszaną z faszyngtonu!!………Moje wypowiedzi nie różnią się od banderowców powiadasz??……….W takim razie pokaż mi przykłady wypowiedzi tych banderowców, którzy rzekomo mówią to co ja !!……..Nie rób z siebie błazna banderowski rzygu!!………….PS: Ty nie jesteś VIS !!….Ty jesteś ZWIS !!

 6. kojoto
  kojoto :

  Jesteś moskiewską rublową kurwą i to jest fakt, to dla ciebie dziwko nie obelga. Więc nie pyskuj. twoje argumenty, że każdy kto nie obciąga ruskim jak ty jest banderowcem jest po prostu karykaturą banderowskich poglądów, że każdy kto nie jest fanem morderców z UPA to agent Putina. Dlatego „banderowcy=naziści=bolszewicy” jest prawdą i to doskonale opisująca również ciebie rublowy śmieciu. jak zwykle – bez odbioru.

 7. upadlina
  upadlina :

  Cmoknij mnie w wuja, aż mu się łeb zabuja banderowska dziwko hrywnowa od tymy!!………To, kim ty hu** upadliński jesteś, wszyscy już wiedzą !!………Realizujesz jedną z doktryn uchwały OUN z 1990r, która wyraźnie mówi (cytuję): „Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej…”……….Łapiesz, banderowska ku*wo zaje**ana??……..Nie popieram ślepo Rosji, ale dziś są podstawy, aby ją popierać!!…….To jedyny liczący się sojusznik Polski przeciw bandero-upadlinie i wspierającym go uSSmanom!!……….A tobie hrywnowa ku*wo jakoś nie przeszkadzają flagi polskich ciemiężców z ue, którzy od paru dekad rozpier**lają w tym kraju. co się da!!……..Wiedz gnido banderowska, że tu już jesteś zdemaskowana i za dużo nie pofikasz, ku*ewko hrywnowa!!……..Won wszo do budy !!