Szewach Weiss naprawdę szkalował polski rząd na uchodźstwie – pisze portal PCh24.pl, który zlecił tłumaczenie kontrowersyjnego wywiadu byłego ambasadora Izraela w Warszawie.

Ponad tydzień temu informowaliśmy o artykule izraelskiego dziennika „Jerusalem Post”, który napisał o wywiadzie byłego ambasadora Izraela w Warszawie Szewacha Weissa dla rozgłośni radiowej izraelskiej armii. Weiss skomentował wspólną deklarację premierów Binjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego z 27 czerwca. Weiss skrytykował deklarację twierdząc, że fałszuje historię. Według „Jerusalem Post” miał także powiedzieć, iż „zdarzały się przypadki, że polski Rząd na Uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów”. Niedługo później sam Weiss zaprotestował twierdząc, że „Jerusalem Post” błędnie cytował jego słowa. W sprostowaniu oświadczył, że w wywiadzie mówił nie o Polskim Rządzie na uchodźstwie, ale o Armii Krajowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W związku z kontrowersjami dotyczącymi wypowiedzi Szewacha Weissa, portal PCh24.pl zlecił profesjonalne tłumaczenie kluczowych fragmentów wywiadu z języka hebrajskiego, które zamieścił na swoich stronach.

Według tego tłumaczenia, w rozmowie z izraelskim radiem Galej Zahal Szewach Weiss był pytany o treść deklaracji polsko-izraelskiej podpisanej przez premierów obu krajów po zmianie przez Sejm ustawy o IPN. Prowadzący rozmowę dziennikarz Razi Barkai zwrócił uwagę m.in. na następujący fragment:

„Uznajemy i potępiamy każdy indywidualny przypadek okrucieństwa wobec Żydów, jakiego dopuścili się Polacy podczas II wojny światowej. Z dumą wspominamy heroiczne czyny licznych Polaków, szczególnie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów.”

 

Dziennikarz zaznaczył, że jest tam mowa o „licznych Polakach”, a „spośród narodu liczącego dwadzieścia kilka milionówosób liczba Sprawiedliwych wynosi około 5 tysięcy”. – Właśnie tutaj wskazujesz na jeden z głównych problemów tego dokumentu – wtrącił Weiss. Barkai kontynuował, cytując kolejny fragment, w którym zaznaczono, że Polskie Państwo Podziemne na uchodźstwie systemowo pomagało i wspierało osoby pochodzenia żydowskiego, a konspiracyjne sądy karały Polaków, którzy wydawali Żydów Niemcom.

– W sumie mamy przed sobą dokument całkowicie, od początku do końca, oczyszczający Polaków – skomentował dziennikarz. Weiss odparł, że w omawianym dokumencie „jest kilka prawdziwych zdań, a reszta to albo rzeczy niejasne, albo kłamliwe, albo półprawdy, które również są kłamstwem”.

– Jeśli chodzi o Polski Rząd na uchodźstwie, byli tam kurierzy tacy jak Karski albo Jan Nowak-Jeziorański i inni, którzy przedstawili ten cały obraz całemu światu, pokazując, że jest on winny tym okropieństwom, między innymi pokazali również stosunek Kongresu amerykańskiego, wszyscy byli tu winni, ale to nie czas i miejsce, by się tym zajmować. Jednak Rząd Polski na uchodźstwie, a w szczególności polskie podziemie, a w szczególności Armia Krajowa, były takie przypadki, że byli szmalcownikami lub sami mordowali Żydów – powiedział były ambasador Izraela w Polsce.

Weiss dodał, że w deklaracji jest też inny, „dużo bardziej problematyczny” fragment, który wywołuje w nim wzburzenie.

– Chodzi tu o debatę, która trwa już dziesięć – dwanaście lat, sprawa ta znów stanęła na wokandzie, ponieważ obecna władza zwraca się do polskiego społeczeństwa, które pragnie wierzyć, że tak rzeczywiście było. (…) są w Polsce olbrzymie masy, które sprzeciwiają się temu prawu, większość intelektualistów, elity społeczne, większość młodzieży, nad tym także trzeba się zastanowić.

Weiss podkreślił, że bardzo ceni Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dzięki którym on sam dziś żyje. – Ale z drugiej strony nic tu nie piszą o donosicielach – zaznaczył. Jego zdaniem, stosowanie w deklaracji takich sformułowań, jak „Polacy pochodzenia mojżeszowego” pokazuje, że jest to bardzo polski dokument.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– „Polacy pochodzenia mojżeszowego”. To jakby nie nazywać ich Żydami, ale w gruncie rzeczy to Żydzi. To Żydzi, których w gruncie rzeczy Polacy zamordowali – powiedział.

W wywiadzie Weiss powiedział też, że obecna władza polska stara się przekonać Polaków, że odniosła sukces. – Trzeba wziąć pod uwagę, że w tych polskich komentarzach my, Izraelczycy, występujemy jako mocarstwo, że mamy nawet wpływ na Stany Zjednoczone. Wraca sen i mitologia, że Żydzi rządzą całym światem, jest tu wiele argumentów typowo antysemickich, trzeba pamiętać, że jest wielu Polaków, którzy nie są antysemitami i nie wolno zrywać tych kontaktów.

PCh24.pl / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. UczSieHistorii
  UczSieHistorii :

  Najlepszy jest Bronisław Wildstein z TVPIS, po premierze filmu Wołyń na tej stacji była debata i jednym z trzech gości był Wildstein który mówił, że rzeź na Wołyniu nie była niczym specjalnym ponieważ takie takie sceny działy się w krajach afrykańskich w latach 70-90 ubiegłego wieku, oczywiście jak każdy żyd który nienawidzi polaków chciał powiedzieć, że to żydzi byli najbardziej cierpiącym narodem i to im się należy współczucie, Pisuary jeszcze tego nędznego żyda trzymają w swojej zakłamanej telewizji. Jeszcze gadał wtedy głupoty z dworczykiem, że to rosja tworzy banderowskie prowokacje na ukrainie.
  Trzecią zaproszoną osobą była pani Ewa Siemaszko która patrzyła na tych dwóch pajaców jak na jakiś głupków gdy wygadywali swoje nędzne głupie kłamstwa.

  Jeżeli ktoś ma zapisaną tą debatę to dać znać na maila [email protected]

  • jwu
   jwu :

   @UczSieHistorii Tradycyjnie wylał pomyje na Rosję, i opowiedział się za bezwarunkową współpracą z Ukrainą.Gdyż ta współpraca, ma zagwarantować (wg.niego) pokój na tamtym odcinku.Swoją drogą szkoda ,że na miejscu Pani Siemszko nie siedział dr.Zapałowski ,ks.Isakowicz-Zaleski ,lub poseł Winnicki.Pani Ewa jest za delikatna do takich debat.

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Ten człowiek jest tak pokręcony intelektualnie ,że zaprzecza sobie raz po raz , kłamie i przeinacza fakty od kiedy został ambasadorem w Polsce. Dla niego nazwanie zyda Polakiem to błąd bo to Polacy mordowali zydów. Masło maślane . Nawiasem mówiąc zydzi uzurpuja sobie prawo do nazywania siebie Polakami bo tak im wygodnie, bo taka jest madrość etapu. Raz są zydami 2 RP , zaraz potem ci sami są funkcjonariuszami UB/MBP o polskich zmienionych nazwiskach a w 68 biednymi wygnańcami ,którzy ochoczo wracaja do swoich hebrajskich korzeni. Polskość mają gdzieś ,liczą sie tylko oni.