Kreml poinformował, że Władimir Putin nazwał ukraińskie działania w Cieśninie Kerczeńskiej w niedzielę „prowokacją”.

Jak poinformowało biuro prasowe Kremla, w trakcie rozmowy telefonicznej z Angelą Merkel „Władimir Putin przedstawił ocenę prowokacyjnych działań strony ukraińskiej, rażącego naruszenia norm prawa międzynarodowego, gdy [ukraińskie] okręty wojskowe celowo zignorowały zasady pokojowego przejścia przez wody terytorialne Federacji Rosyjskiej”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Putin wyraził również nadzieję, że Berlin „wpłynie” na ukraińskie władze, aby te nie podejmowały „dalszych pochopnych decyzji”.

„Podkreślono, że ukraińscy przywódcy są w pełni odpowiedzialni za stworzenie kolejnej sytuacji konfliktowej i związanego z nią ryzyka, co oczywiście zostało podjęte z myślą o kampanii wyborczej Ukrainy” – informuje dalej biuro prasowe Kremla.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Putin podkreślił również, że rosyjska służba graniczna będzie gotowa udzielić dodatkowych wyjaśnień na temat rozwoju sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej.

Przypomnijmy, że w niedzielę pomiędzy kutrami patrolowymi rosyjskiej straży granicznej a okrętami ukraińskiej marynarki wojennej miało dojść do wymiany ognia – tak wynikało z komunikatu Wojenno-Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. Stroną, która pierwsza miała otworzyć ogień, byli Rosjanie. Do zdarzenia doszło w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Później FSB Rosji wydało oświadczenie, w którym napisano, że ukraińskie okręty „podjęły kolejną próbę nielegalnych działań na wodach terytorialnym Federacji Rosyjskiej”. Pomimo wezwań „nie zareagowały natychmiast i wykonały niebezpieczne manewry”, co skończyło się użyciem broni „„w celu przymusowego zatrzymania ukraińskich okrętów wojennych”. W rezultacie trzy okręty ukraińskiej marynarki „Berdiańsk”, „Nikopol” i „Jany Kapu” zostały zatrzymane przez Rosjan. Dwa z nich zostały uszkodzone.

kresy.pl / TASS

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz