Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali we wtorek byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego – podała Polska Agencja Prasowa. Został on przewieziony do katowickiej prokuratury, gdzie ma zostać przesłuchany i usłyszeć zarzuty.

Do zatrzymania Chrzanowskiego doszło w Warszawie we wtorek rano w jego warszawskim mieszkaniu. Około godziny 13. przewieziono go nieoznakowanym radiowozem do Prokuratury Krajowej w Katowicach. Prowadzony do budynku prokuratury Chrzanowski zasłaniał twarz i nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Według PAP wstępna kwalifikacja śledztwa mówi o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej. Nie wiadomo jednak czy taki zarzut usłyszy Chrzanowski.

Mieszkanie byłego szefa KNF zostało przeszukane przez CBA już dwa tygodnie temu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski miał w marcu br. zaoferować bankierowi Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla jego Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł. Czarnecki nagrał rozmowę, a po ośmiu miesiącach zawiadomił prokuraturę. Chrzanowski podał się do dymisji, premier Mateusz Morawiecki ją przyjął.

Według „Gazety Wyborczej” Chrzanowski miał proponować Czarneckiemu usunięcie z KNF Zdzisława Sokala, przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Powodem miało być to, że Sokala jest zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo. Ponadto, szef KNF miał również oferować złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka. Kosztowało to bank około miliarda złotych. Według gazety, proponował też życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków należących do Czarneckiego. W zamian miliarder miałby zatrudnić wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika, dając mu wynagrodzenie równe 1 proc. wartości banku, czyli około 40 mln zł. Wspomniany prawnik twierdzi dziś, że o niczym nie wiedział.

CZYTAJ TAKŻE: Większość Polaków za komisją śledczą ws. KNF [SONDAŻ]

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz