Prywatny akt oskarżenia Magdaleny Ogórek wobec dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin” został przez sąd umorzony a pozew cywilny Rafała Ziemkiewicza zwrócony. – dowiedziała się w poniedziałek Gazeta Wyborcza. Zdaniem Ziemkiewicza w obu przypadkach sąd uchylił się od rozpatrywania sprawy “pod pretekstem rzekomych uchybień formalnych”.
Obie sprawy dotyczyły wystawy zorganizowanej w muzeum “Polin” z okazji 50. rocznicy wydarzeń marca 1968 roku. Jako przykłady współczesnej “mowy nienawiści” i “antysemityzmu” zaprezentowano na niej twitty dziennikarzy Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Oboje zapowiedzieli podjęcie kroków prawnych wobec dyrektora muzeum Dariusza Stoli – Magdalena Ogórek złożyła prywatny akt oskarżenia o zniesławienie a Rafał Ziemkiewicz pozew cywilny o naruszenie dóbr osobistych.
Według Wyborczej sąd zwrócił w listopadzie pozew Ziemkiewicza, umorzył też sprawę wytoczoną przez Ogórek. Jak napisał na Twitterze Ziemkiewicz, obie sprawy zamknięto “pod pretekstem rzekomych uchybień formalnych”. Zdaniem publicysty jest to “zasadniczo inna sytuacja”.
Nieprawda. Zarówno w wypadku @ogorekmagda jak i moim sąd uchylił się od rozpatrywania sprawy pod pretekstem rzekomych uchybień formalnych – to zasadniczo inna sytuacja https://t.co/LrsmMigTVv
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) 8 kwietnia 2019
W innym wpisie Ziemkiewicz napisał, że jego pozew został zwrócony, ponieważ Stola nie odbierał jego pism wysyłanych na adres muzeum. “W Polin niestety nie znają tego pana” – skomentował publicysta i zapowiedział, że ustali adres zamieszkania dyrektora muzeum.
Jak to w GW ani słowa prawdy. Pozew został mi zwrócony bo odważny p. Stola go nie odebrał ukrywając się metodą Michnika i Czuchnowskiego – w Polin niestety nie znają tego pana. Nic straconego. Przypisał mi coś co nie miało miejsca więc ustalę jego adres https://t.co/DKVOHkHkzw
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) 8 kwietnia 2019
Magdalena Ogórek zapowiedziała, że ponownie złoży swój akt oskarżenia, ponieważ “sąd nawet nie zbadał sprawy”.
Sąd nawet nie zbadał sprawy, składam ponownie. https://t.co/Y8tjaeY3FT
— Magda Ogórek (@ogorekmagda) 8 kwietnia 2019
CZYTAJ TAKŻE: Rządy PiS – złote żniwa lobby żydowskiego w Polsce
Kresy.pl / wyborcza.pl / Wirtualne Media / twitter
































