O wyjeździe do pracy za granicę myśli co drugi mieszkaniec Ukrainy posiadający wyższe wykształcenie. Jednak nie czekają na nich oferty pracy odpowiadające ich wykształceniu. Polscy pracodawcy chętniej zatrudniają zaś Ukraińców do prac fizycznych, ponieważ mają oni niższe oczekiwania płacowe niż Polacy.

Jak pisano na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, ponad jedna trzecia Ukraińców przyjeżdżających do pracy w Polsce posiada dyplom wyższej uczelni. Spośród nich bardzo nieliczni pracują na stanowiskach odpowiadających ich wykształceniu.

Czytaj również: Podkarpackie: Ukraińcy stanowią 98 % obcokrajowców zatrudnionych w regionie

W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2016 roku polscy przedsiębiorcy chcieli zatrudnić na podstawie oświadczeń składanych w urzędach pracy ponad 1,1 mln Ukraińców. Z tej liczby tylko 5 tys. ofert dotyczyło pracy dla osób z wyższym wykształceniem. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej to dwa razy mniej, niż w 2015 roku. Jednocześnie, z badań NBP wynika, że 37,7 proc. przyjeżdżających do Polski Ukraińców posiada wykształcenie wyższe.

Przeczytaj: Rzeczpospolita: Obcokrajowiec na uczelni bardziej opłacalny

Sytuacja ta dziwi osoby, które czerpią profity z rekrutacji pracowników z Ukrainy i ze Wschodu. Zwracają uwagę, że wielu przedsiębiorców pyta o pracowników z wysokimi kompetencjami, ale nie oferuje pracy osobom zza wschodniej granicy. Zdaniem Andrzeja Korkusa, dyrektora firmy EWL, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników z Europy Wschodniej i Azji, główną przyczyną jest brak lub słaba znajomość języka polskiego w przypadku polskich firm, a w międzynarodowych korporacjach – języka angielskiego. „DGP” zaznacza, że osoby dobrze znające angielski zarabiają dobrze także u siebie.

Przeczytaj również: Wicepremier Morawiecki chce ściągnąć do Polski kilkaset tys. pracowników z Ukrainy

PRZECZYTAJ:Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Ostatnie badania na Ukrainie pokazują, że o emigracji z kraju myśli co trzeci Ukrainiec posiadający wyższe wykształcenie. Dotyczy to także osób względnie dobrze zarabiających. Z kolei o wyjazdach zarobkowych myśli aż połowa obywateli Ukrainy z wyższym wykształceniem.

Na tę sytuację zwracają uwagę również media na Ukrainie, powołując się na powyższe dane. Podkreślają, że Ukraińcy są chętnie zatrudniani przez polskich pracodawców głównie do prac fizycznych, najczęściej na budowach, ponieważ ich oczekiwania płacowe są niższe niż w przypadku Polaków.

PRZECZYTAJ: Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

Ukraińcy chcą emigrować

Jak informowaliśmy, według badania przeprowadzonego przez ukraińską agencję „Rating” we wrześniu br., 30 proc. ankietowanych Ukraińców przyznaje, że chciałoby wyemigrować z kraju. 10 proc. to osoby zdecydowanie zadeklarowane. Bardziej skorzy do stałej emigracji są mężczyźni (34 proc.) niż kobiety (26 proc.), a przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku 18-35 lat (46 proc., z czego 18 proc. zdecydowanie chce emigrować).W grupie wiekowej 36-55 lat wyjazd na stałe za granice rozważa 35 proc. badanych. Częściej emigrację rozważają mieszkańcy zachodniej (35 proc.) i centralnej (30 proc.) części kraju. Najwięcej osób deklarujących, że nie chce wyjeżdżać z kraju to mieszkańcy południowej jego części (70 proc.). Emigrować chcą przede wszystkim osoby z wyższym (36 proc.), a także średnim wykształceniem (ok. 28 proc.) czy osoby o wysokich dochodach.

Jednocześnie, 41 proc. Ukraińców rozważa emigrację zarobkową. Co piąty zdecydowanie chciałby wyjechać za granicę do pracy. Jedynieco trzeci obywatel Ukrainy zdecydowanie nie ma zamiaru wyjeżdżać za pracą. Co więcej, emigrację zarobkową rozważa ponad połowa mieszkańców zachodniej Ukrainy (53 proc., z czego 26 proc. zdecydowanie), a w centralnej części kraju – 41 proc.

Ponadto, do pracy za granicę chciałoby jechać blisko 2/3 młodych Ukraińców i niemal połowa osób w średnim wieku. Najbardziej skorzy do wyjazdu są też mężczyźni (47 proc., z czego 23 proc zdecydowanie). Bardzo często wyjechać do pracy chcą osoby z wyższym wykształceniem (51 proc.). Podobnie jak ze stałą emigracją, zdecydowana większość osób z wykształceniem podstawowym (81 proc.) nie ma zamiaru wyjeżdżać do pracy.

Przeczytaj: Ukraiński pisarz nakłania Ukraińców by wyjeżdżali masowo na zachód

Dane te potwierdzają tendencje, które odnotowywano już wcześniej. W maju tego roku dwie trzecie Ukraińców w wieku 14-35 lat deklarowało, że chce wyjechać z kraju na stałe lub do pracy. Ukraińskie media wskazywały, że Ukraińcy masowo opuszczają swój kraj, utraciwszy wiarę w zmianę na lepsze. Ich zdaniem, tendencja ta będzie z czasem narastać.

Przeczytaj: Fala młodych Ukraińców chce ruszyć na Zachód

„DGP” / rmf24.pl / unian.info / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. krok
    krok :

    W Polsce nie ma lepszej pracy dla Polaków, bo jesteśmy montownią zachodnich firm. Do montowni potrzeba ludzi głównie niewykwalifikowanych, pracujących przy taśmach, wykonujących ciągle te sam czynności, bez zbytniego myślenia. Stanowiska wyższe, nieprodukcyjne, sa głównie zarezerwowane dla obcokrajowców, z których te fabryki (montownie) pochodzą. Większość młodych Polaków wyjechała, bo lepiej być na montowni w Niemczech, niż w Polsce, czego wszystkim niezdecydowanym życzę w tym nadchodzącym roku 2017 życzę. PS. Niech dalej firmy w Polsce sprowadzają i zatrudniają ukraińców, zobaczymy jak długo takie firmy przetrwają.

  2. zefir
    zefir :

    Publikowana statystyka jednoznacznie dowodzi klęski banderowskiej rewolucji majdańskiej niby godności.Dowodzi nie godności,lecz banderowskiego oszustwa dokonanego w podstępczy,zamachowy sposób,banderowskiej junty w porozumieniu z ich złodziejskimi oligarchami.Naród ukraiński w swej 2/3 liczebności słusznie wybiera racjonalną opcję spierdzielania z tego banderowskiego grajdoła,tam gdzie się da,nigdzie bowiem nie jest gorzej niż w sławiącym morderców OUN-UPA banderlandzie.Polska prowadzi wyjątkowo głupią,antypolską politykę zatrudnieniową,sprzyjającą imigrantom z upadliny,dyskryminującą rodowitych Polaków.Polscy pracodawcy prowadzą w tym zakresie wyjątkowo szkodliwą polskości politykę żerowania płacowo-zatrudnieniowego,przy akceptacji rządowej takich krótkowzrocznych i lewackich polityków jak Morawiecki Junior.Wnioski,wnioski,pozostawiam Szanownym czytelnikom.