Associated Press podaje, że administracja Donalda Trumpa rozważa ofertę miliardera Sheldona Adelsona dotyczącą pokrycia części kosztów budowy nowej placówki dyplomatycznej USA w Jerozolimie.

Jak informuje AP, „Administracja Trumpa rozważa ofertę od republikańskiego mega darczyńcy, Sheldona Adelsona, aby pokryć koszty za przynajmniej część nowej ambasady USA w Jerozolimie (…) Prawnicy w Departamencie Stanu badają legalność przyjmowania prywatnych darowizn na pokrycie części lub całości kosztów ambasady – poinformowali urzędnicy administracji. Dyskusje mają miejsce, w czasie gdy nowa ambasada rozwiązuje ostateczne biurokratyczne przeszkody”.

Źródła AP twierdzą, że „Adelson, kasynowy magnat z Las Vegas i zagorzały zwolennik Izraela, zaproponował, że pokryje różnicę między całkowitym kosztem, który ma wynieść setki milionów dolarów, a tym, co administracja jest w stanie zebrać”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ubiegłym miesiącu, wiceprezydent Mike Pence ogłosił podczas wizyty w Izraelu, że Amerykanie planują przenieść ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy do końca 2019 roku.

Sprawa możliwego udziału finansowego Adelsona budzi jednak opór niektórych reprezentantów społeczności żydowskiej w USA. Mort Klein, prezes Zionist Organization of America, powiedział AP, że ambasada jest projektem rządowym i wobec tego „Nie chciałbym, aby ludzie mówili, że chodzi o żydowskie pieniądze”.

Adelson jest znany ze swoich zdecydowanych proizraelskich poglądów. W 2012 roku wyznał, że żałuje, iż nie mógł służyć w izraelskich siłach zbrojnych. W 2013 roku z kolei powiedział, że Stany Zjednoczone powinny zdetonować nad irańską pustynią głowicę nuklearną, a jeśli Iran nie zgodziłby się na zachodnie żądania, to zagrozić, że następna bomba spadnie na Teheran. W 2014, podczas dyskusji z innym proizraelskim milarderem Haimem Sabanem, Adelson stwierdził, że nie ma znaczenia, czy Izrael jest demokracją, czy też nie, gdyż demokracja może doprowadzić do utraty jego żydowskiej tożsamości

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Rodzina Kushnerów zna wszystkich oszustów w Izraelu”

Kresy.pl / AP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz