Mateusz Morawiecki spotkał się z dziennikarzami w Brukseli przed nieformalnym spotkaniem unijnych przywódców ws. budżetu UE.

Jeszcze przed początkiem nieformalnego spotkania unijnych przywódców w Brukseli, na którym rozmowy będą poświęcone m.in. wieloletniemu budżetowi UE po 2020 r., a także reformom funkcjonowania europejskich instytucji, Mateusz Morawiecki zwrócił dziennikarzom uwagę na sprawę luki podatkowej w krajach Unii.

W całej UE Komisja Europejska określa lukę w podatku VAT na kwotę 155 mld euro – to jest kwota wyższa niż całoroczny budżet UE, a więc częściowe wyeliminowanie tej luki doprowadziłoby do znaczącego wzrostu dochodów wszystkich państw członkowskich i na skutek tego również wzrostu dochodów budżetu UE – tłumaczył polski premier.

CZYTAJ TAKŻE: Budżet UE po 2020: Wyższe składki dla państw, wspólnotowy podatek i niższe fundusze m. in. dla rolników

Morawiecki stwierdził, że pewne działania firm, które w Europie prawie wcale nie płacą podatków, powinny być wyeliminowane; Polska bardzo jednoznacznie opowiada się przeciwko rajom podatkowym. Chcemy prowadzenia realnej polityki przez wszystkie kraje członkowskie w taki sposób, żeby (…) wyeliminować unikanie opodatkowania przez najbogatszą część ludności, bogate bardzo firmy, zazwyczaj firmy międzynarodowe. Dla nas to są bardzo ważne potencjalne nowe źródła dochodów.

Wszystko po to, żeby ten nowy budżet UE, który negocjujemy (…) był dla Polski dobry, jak najlepszy, też odpowiadał na wyzwania przyszłości, na konieczność zaalokowania środków na badania, na rozwój, na innowacje – my tego też chcemy, jednak wskazujemy też na to, że budżet musi być otwarty o zdrowy, dobry kompromis; Polska jest gotowa do tego kompromisu – przyznał.

kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Premierze Morawiecki,proszę nie wychylać się nadmiernie w sprawie luki podatku VAT w UE-ok.155 mld euro/rok.W profitach tej luki podatkowej wielu demo-liberalno-lewackich bonzów biurokracji UE uczestniczy,sam Jean-Claud fachura od tych spraw,coś o tym wie.W stylu makiawellistycznym wskazanym byłoby zaproponowanie komisji/zespołu specjalistycznych prokuratorsko-skarbowej dla zbadania przekrętu podatkowego,wykorzystując to do promocji interesu polskiego.