Do Polski z muzeum w hiszpańskim Pontevedra powrócą dwa XV-wieczne obrazy flamandzkiego malarza Dirka Boutsa – „Ecce Homo” i „Dolorosa”. Oba dzieła sztuki zrabowane zostały z Polski przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Przed wojną obrazy stanowiły część kolekcji Czartoryskich. Augustyn Czartoryski i jego żona, hiszpańska księżniczka María de los Dolores de Borbón-Dos Sicilias y Orleáns ukryli je w zamku w Głuchowie. Po tym jak zostali aresztowani podczas próby ucieczki z Polski, Niemcom udało się je przejąć.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

CZYTAJ TAKŻE: Rosja nie chce oddać Polsce zrabowanych dóbr kultury

Obrazy znajdowały się w Warszawie do 1944 roku, następnie trafiły do Hiszpanii. Tam, w latach 70. pojawiały się w Madrycie i Barcelonie. W 1994 roku dzieła sztuki wykupiło od ich właściciela muzeum w Pontevedra za łączną sumę o wartości 46 tysięcy euro.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w marcu ubiegłego roku poprosiło o zwrot obrazów. Dyrektor muzeum Juan Manuel Rey powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, że obrazy są tymi, o których zwrot zwróciła się strona polska. Już wcześniej podejrzewano, że mogą one pochodzić z grabieży, ale przeczyła temu ich dokumentacja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: W szwedzkim muzeum znaleziono zaginiony po wojnie obraz „Opłakiwanie Chrystusa”. Może wrócić do Polski

César Mosquera – wiceszef władz galicyjskiej prowincji Pontevedra – podkreślił, że możliwość oddania obrazów to ogromna duma. Zanim „Ecce Homo” i „Dolorosa” powrócą do Polski, muzeum, w którym się znajdują, zorganizuje wystawę, której tematem będą właśnie zrabowane dzieła sztuki. Wtedy obrazy zostaną po raz ostatni wystawione w Hiszpanii.

Kresy.pl / pontevedraviva.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz