Z powodu rosyjskiej inwazji tegoroczne zbiory na Ukrainie są zagrożone i mogą być dwa razy mniejsze – ostrzegł w niedzielę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że głównym celem jest zapobieżenie światowemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu przez wojnę.

Zełenski przekazał na Twitterze, że na skutek wojny tegoroczne zbiory na Ukrainie są zagrożone i mogą być dwa razy mniejsze. “Naszym głównym celem jest zapobieżenie światowemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu przez tę agresję” – dodał.

Podkreślił, że trwają prace nad alternatywnym sposobem dostaw plonów.

Kwietniowe dane wskazywały, że ukraińscy rolnicy pomimo rosyjskiej inwazji obsiali zbożami około 400 000 hektarów (988 000 akrów) pól, czyli o jedną dziesiątą więcej niż w tym samym dniu w zeszłym roku. Wiceminister rolnictwa Taras Wysocki podkreślał wówczas, że braki paliwa nie wpłynęły na zasiew.

W marcu ukraińscy urzędnicy powiązani z ministerstwem rolnictwa przekazali agencji Reutera, że obszar zasiewów wiosennych w 2022 r. może zmniejszyć się o ponad połowę w stosunku do ubiegłego roku, do około 7 milionów hektarów, w porównaniu do 15 milionów hektarów oczekiwanych przed inwazją.

Zobacz także: Reuters: Pierwszy okręt ze zbożem może opuścić ukraiński port już w poniedziałek

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply