W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Warszawy. Plan wizyty zakłada spotkania z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Spodziewane jest podpisanie umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą.
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczął w poniedziałek wizytę w Warszawie. RMF FM zwraca uwagę, że poprzedzająca szczyt NATO w Waszyngtonie wizyta była długo trzymana w tajemnicy.
Zełenski spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. “Wytrwałość i odwaga. Te słowa najlepiej oddają postawę @ZelenskyyUa w boju o bezpieczną Ukrainę i bezpieczną Europę. W tej walce zawsze możesz na nas liczyć” – napisał szef polskiego rządu na platformie X.
Wytrwałość i odwaga. Te słowa najlepiej oddają postawę @ZelenskyyUa w boju o bezpieczną Ukrainę i bezpieczną Europę.
W tej walce zawsze możesz na nas liczyć. pic.twitter.com/dsEG3lrthS— Donald Tusk (@donaldtusk) July 8, 2024
Po godzinie 13:00 ma nastąpić oficjalne przywitanie ukraińskiego prezydenta, a około godz. 13:15 należy spodziewać się ich wspólnej konferencji prasowej. Około godziny 14:00 Zełenski ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Premier @DonaldTusk przywitał prezydenta Ukrainy @ZelenskyyUa w Warszawie 🇵🇱🇺🇦. pic.twitter.com/CngPTiDDK2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 8, 2024
Dziennikarze RMF FM ustalili, że Wołodymyr Zełenski ma podziękować za wsparcie Polski dla Ukrainy. Chodzi także o skoordynowanie stanowisk przed wtorkowym szczytem NATO w Waszyngtonie.
Jak informowaliśmy, spodziewane jest też podpisanie umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą.
Podczas rozmowy Dudy z Zełenskim obaj prezydenci mają omówić bieżącą sytuację na ukraińskim froncie.
Ze względów bezpieczeństwa szczegóły wizyty ukraińskiego przywódcy trzymane były w tajemnicy.
Pod koniec czerwca premier Donald Tusk informował, że kwestia polsko-ukraińskiej umowy o bezpieczeństwie jest już dopięta na ostatni guzik i “na 99 proc.” zostanie podpisana jeszcze przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.
Umowy o bezpieczeństwie zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników dla Ukrainy, która odpiera inwazję Rosji. Porozumienia z Kijowem podpisały w czerwcu także Stany Zjednoczone i Japonia. Łącznie zrobiło to już 17 krajów, w tym część państw UE.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!